TRENDY: Kuchnia z szarymi frontami

by Kasia Bobocińska

Od czasu, kiedy odkryłam kuchnię z szarymi frontami projektując mieszkanie Magdy i Przemka (klik) totalnie na nią zachorowałam. Zaczęłam widzieć ją wszędzie. I koniec końców postanowiłam zmienić moją żółtą prowansalską kuchnię właśnie na szarą. Jeśli jesteście ciekawi jak się zmienia to już niedługo na blogu pojawi się post pokazujący pierwszą metamorfozę.

źródło: http://www.svenskfast.se

Dlaczego szara kuchnia tak mi się spodobała?
Przede wszystkim miałam dosyć koloru żółtego a szarość to świetny kontrast w stosunku do sprzętów kuchennych. Projektując kuchnię 7 lat temu pojechałam po całości: żółte fronty, żółte ściany, żółta lodówka, żółty zlew itp.do wyrzygania…
Przepraszam, ale mi się ulało.
Skąd ten fenomen? Szarość zalała nasze wnętrza. Jak słusznie zauważyła Renata z Dom artystyczny pod  jednym z ostatnich postów “szary to taki drugi beżyk” Po szarych ścianach i narożnikach szarość opanowała kuchnię.

Pierwsza obawa: będzie za ciemno.

Nic bardziej mylnego. Skala szarości jest bardzo duża, więc każdy może wybrać kolor dla siebie. Jeśli zdecydujemy się na ciemny szary zawsze możemy zrobić tak jak na zdjęciu poniżej, czyli dół pomalować na ciemno a górę zostawić białą.

źródło:  Colour consultant Emily Loxton’s kitchen, Mosman, Australia PHOTO Georgina Skinner

Druga obawa: będzie za smutno

Znów sekret tkwi w odpowiednio dobranym kolorze. Ja po mojej pierwszej metamorfozie śmiało mogę stwierdzić, że jest jaśniej niż w przypadku żółci i w kontraście do jasnych żółtych szafek jest bardziej optymistycznie.

źródło: fot. Heidi Lerkenfeldt

Trzecia obawa: szary do małej kuchni?

Mi bardzo podoba się taki odcień szarości, jednak w swojej kuchni zdecydowałam się na jasny odcień. Obawiałam się zastosować taki kolor jak na zdjęciu poniżej, bo wszystko inne miałam żółte. Gdybym jednak miała białe ściany, to kto wie, czy sytuacja nie wyglądałaby inaczej. Możecie się ze mną nie zgodzić, ale szary w kuchni wydaje mi się charakterny.

 


źródło: http://damonliss.com/

Czwarta obawa: czy szary pasuje do mebli w stylu klasycznym?

Zmiana koloru to był jedyny ratunek dla klasycznej prowansalskiej kuchni. Matko jedyna, tak na marginesie, co mi przyszło do głowy, aby robić w domu Prowansję. Na swoje usprawiedliwienie mogę dodać, że ogarnęło mnie tylko i wyłącznie ślepe podążanie za modą. Wtedy nie zajmowałam się jeszcze aranżacją wnętrz a wiedzę czerpałam z gazet i skusiłam się na żółtą kuchnię.
Czy pasować będzie do klasycznych frontów. Myślę, że na pewno. A jak będzie się prezentować to przekonacie się niedługo.

źródło: http://biografen28.se

źródło:http://www.housetohome.co.uk/

Piąta Obawa: jakie dodatki do szarych frontów?

Okazuje się, że szarość jest na tyle uniwersalna, że możemy użyć jej zarówno w połączeniu ze złotem jak i srebrem czy stalą. Rozjaśniona bielą wygląda fenomenalnie. Zwróćcie uwagę na białe szkło w szafkach górnych. Na dole piękne drewno. Zamiast białego blatu świetnie wyglądać będzie również drewno.


źródło:http://laurenleonardinteriors.com/blog/

 

źródło: Jenna Sue Design

We wszystkich tych kuchniach nie ma szaleństwa z kolorem. Towarzyszem szarości jest zwykle drewno i biel.

 

źródło:http://www.alvhemmakleri.se

źródło:http://www.alvhemmakleri.se

Jakie jeszcze zalety dostrzegłam bawiąc się w kuchni szarością?
Klasyczne fronty w szarej odsłonie wydają mi się bardziej eleganckie a mniej przaśne.

 

źródło: Ikea.com

A wszystkich niedowiarków odsyłam do strony Sugarbeecrafts, gdzie zobaczycie przemianę drewnianych, klasycznych frontów w piękną stalową kuchnię. I nie ma, że się nie da!

 

źródło: sugarbeecrafts

Mam nadzieję, że dzisiejszy post i kolejne w temacie Metamorfozy kuchni natchną nadzieją tych, którzy nie mogą już patrzeć na swoją kuchnię a nie mają kilku tysięcy złotych, aby kupić nową. Nie wszystko trzeba wyrzucać. Większość rzeczy da się przerobić! Trzeba się tylko dowiedzieć jak. Zachęcam Was do zmian a ja postaram się Was poprowadzić krok po kroku. I idąc za klasykami motywacyjnymi kilka sloganów: “Wystarczy tylko chcieć” – bo tak jak napisałam w poście o przemalowywaniu MDF pracy będzie sporo “Siła tkwi  w nas”
Jeśli wciąż Wam mało szarych kuchni to więcej inspiracji zajdziecie w katalogu grey kitchen:

Więcej ciekawych spostrzeżeń dotyczących szarych kuchni znajdziecie też w poradniku  Szara kuchnia nie musi być nudna – aranżacje z kolorami oraz na poniższej grafice:
 szara kuchnia - aranżacje IKEA

Zdjęcia użyte w tym poście pochodzą z oficjalnych serwisów prasowych firm lub  zostały wykorzystane po uprzednim zapytaniu ich autorów o zgodę.

Related Posts