Styl Vintage – jak stworzyć wnętrze w tym stylu?

by Kasia Bobocińska
W ostatnich postach (klik i klik) wspominałam Wam, że chodzę na warsztaty z Dekoracji wnętrz. Jednym z tematów tam poruszanych są właśnie style we wnętrzach. Kiedyś na blogu prowadziłam cykl style we wnętrzach, opisując między innymi style: boho, etno, folk, art deco i jeszcze kilka innych. 
Dzięki temu poszerzałam swoją wiedzę. Ta wiedza jest potrzeba, ta wiedza stanowi podstawę w aranżacji wnętrz. Podstawę, którą trzeba mieć, nawet jeśli nigdy się z niej nie skorzysta. Bo uwierzcie mi rzadko kiedy urządzamy wnętrze stricte w jednym stylu, nawet jeśli początkowo nam się tak wydaje. Potem dochodzą do tego rzeczy, które nagromadziliśmy przez lata i wnętrze jest naszą osobistą mieszanką stylów indywidualnych.

Na warsztatach dekoracji wnętrz jednym z zadań było stworzenie moodboardów określających cechy najpopularniejszych obecnie stylów we wnętrzu: luxury, hamtons, shabby chic, skandynawskim, vintage, industrialnym.
Świetne zadanie pokazujące, jak rozumiemy dany styl. Czy potrafisz stworzyć moodboard dla stylu luxury lub shabby chic?
Co się okazało? Kursanci mieli spory problem z określeniem stylu vintage. Spośród wszystkich stylów omawianych podczas zajęć sprawił on największe problemy. Dlaczego? Wydawał mi się on dość prosty. Okazuje się, że nie dla wszystkich.
Dzisiejszy post jest dla wszystkich tych nieprzekonanych do stylu vintage, dla tych wszystkich, którym kojarzy się ze “smutnymi” meblami z PRL, oraz tych którym się on podoba, ale nie wiedzą jak stworzyć go we wnętrzu.
Zresztą muszę Wam na marginesie napisać, że zajęcia dały mi naprawdę inne spojrzenie na wnętrza i kontakt z osobami zainteresowanymi dekoracją wnętrz, chcącymi poszerzać swoją wiedzę, to prawdziwa kopalnia pomysłów na posty. 

Photo: via homedecorideas

Zanim zaczniemy i określimy cechy stylu vintage rozwiążmy najbardziej frapujący problem: czym się różni styl retro od vintage?
Dobre pytanie, prawda? Niektórzy używają określeń retro i vintage niemalże jako synonimów. Często na aukcjach internetowy czy na określenie ubioru używa się ich błędnie.

Photo:Image credit: Lauren Kolyn) via Apartment Theraphy 

Photo: brit.co via Bolig Liv

Jak stworzyć wnętrze w stylu vintage?
Tło ma znaczenie. Potrzebujemy starego mebla lub kilku mebli. Łączmy i bawmy się kolorem i wzorem. 
Nie wiem czemu wydaje się nam, że wnętrze vintage, to wnętrze “babcine”, zbieranina starych niemodnych mebli, których nikt nie chciał. Pomyślcie o Bondzie, pomyślcie jak bawiono się w tamtych czasach, pomyślcie o tych wszystkich ekskluzywnych rzeczach nawet z okresu PRL.
Vintage kojarzyć się nam może z: 
– James’em Bondem
– pięknym szkłem do drinków
– rżniętym szkłem, który zdobił PRL’owskie wnętrza, z kryształami, które dostawało się od załogi z pracy na duże uroczystości
– ceramiką, piękną polska tradycyjną ceramiką
– z porcelaną na specjalne okazje,
– ze sztuką zaklętą w szkle, z pięknymi szklanymi figurkami, wazonami
– z balem z wodzirejem
– z prywatkami
– z samochodem Syrenka
– z meblami na wysoki połysk, z meblościankami
– z pięknymi wzorzystymi tkaninami, które nie są zepchnięte na dalszy plan a stanowią jeden z ważniejszych elementów we wnętrzu
– z barwnymi ścianami
– z kultem telewizora, czarnym pudełkiem, przed którym zbierała się nie tylko rodzina, ale i sąsiedzi z bloku
– z kredensem kuchennym, który łączył w sobie kilka funkcji
– z radiem, muzyką wolności
– z pokojem klubowym, z fotelami klubowymi, z brydżem

– z wnętrzem dla dygnitarzy
– z męskim światem cygar i skory
Problem polega na tym, że vintage może być tak różny, jak różne są meble, z różnych okresów. Może być to, amerykański vintage z klasykami designu, może być nasz z meblami PRL.
Photo: yellowtrace
Photo: via wsj
Mam nadzieję, że choć trochę przekonałam nieprzekonanych do tego stylu. Przede wszystkim można stworzyć piękne, nieszablonowe wnętrze w tym stylu. Elegancki. Vintage nie oznacza: “rupiecie na pierwszy plan”. To umiejętne podkreślenie pięknych, zabytkowych mebli kolorem. To szacunek do naturalnych materiałów: drewna, wełny, skóry. To zwrócenie uwagi na tekstylia, odwaga w stosowaniu wzorów. 
Lubię ten styl.
Jeśli interesują Cię inne style we wnętrzach koniecznie przeczytaj: styl skandynawski, styl rustykalny, styl etno, styl marynistyczny, boho chic, współczesny gotyk,

anna kern 10_thumb[6]  BH&G (3)_thumb[2]  AppartementaParis2_thumb2  w-stylu-greckim_thumb1  styl boho_thumb[1]  Gothic-Church-Turned-into-White-Cont[7]

Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!
* indicates required
Adres e-mail *

Related Posts

16 komentarzy

aldia arcadia 14 listopada 2016 - 10:12

Uwielbiam Vintage. Połączenie nowego ze starym to mój ideał 🙂 Pozdrawiam.

Reply
Anonimowy 14 listopada 2016 - 10:19

Witam,

czy można zapisać się na takie warsztaty również? czy mogłaby Pani udostępnić taką informację dotyczącą zapisów?

Pozdrawiam,
Małgosia

Reply
Anonimowy 14 listopada 2016 - 10:52

Witaj Kasiu, kolejny raz trafiłaś w 10 z tematem. Uwielbiam styl retro od dawna i nie tylko we wnętrzach ale i w modzie. Właśnie planuję zmianę stylizacji kuchni na retro więc Twoje wskazówki są bezcenne. Dziękuję i pozdrawiam.
Dominika Woźniak

Reply
Ola Jęśko 14 listopada 2016 - 18:46

Też kocham styl vintage i czasami coś przytargam ze śmietnika, ostatnio na przykład udało mi się upolować stolik jamnik na wysoki połysk. Stanął w przedpokoju jako ławeczka. nawet pogodziłam się z dywanami perskimi i taki sobie kupiłam do salonu, co przy małych dzieciach okazało się strzałem w dziesiątkę, a w połączeniu z nowoczesnymi formami kanap wcale nie trąci myszką:)

Reply
The ghost in my home 15 listopada 2016 - 11:39

Wszystkie style lubię, ale kocham tylko vintage!
Pozdrawiam, Kasiu!

Reply
anna lipnicka portfolio 15 listopada 2016 - 11:49

Kasiu… styl vintage to temat rzeka, wiem ze masz ograniczenia z ilością informacji jakie można zawrzeć naraz, ale mnie w Twoim tekście jeszcze brakuje większej ilości informacji… więc może to jest pierwszy tekst z wielu, pozdrawiam

Reply
Kasia Bobocińska 15 listopada 2016 - 16:17

Prawda, ale Ty o tym wiesz, ja też, a osoba która nie rozumie tego stylu musi mieć konkrety i podstawy. Od czego zacząć, jakie kolory etc. itp. Nie da się zrobić kompilacji w pełni, tak jak nie da się opisać w pełni eklektyzmu.

Reply
anna lipnicka portfolio 15 listopada 2016 - 16:32

Ok Ok jak już zaznaczyłam, ale mam nadzieję, że jeszcze poruszysz temat…

Reply
Agata Urbańczyk 15 listopada 2016 - 14:29

Styl Vintage dzięki temu, że ma tak wiele form jest praktycznie uniwersalny 🙂 Osobiście uwielbiam knajpki w tym klimacie.

Reply
Ania z osobiedlamnie 15 listopada 2016 - 19:10

Bardzo przydatny post, faktycznie nie umialabym odróżnić retro od vintage, a teraz już wszystko jasne!:-) świetnie dobrane zdjęcia, takie pokolorowane dzieciństwo:-)

Reply
Kasia Bobocińska 15 listopada 2016 - 20:34

Dziękuję za bardzo motywujący komentarz 🙂

Reply
Loft lamp lover 16 listopada 2016 - 14:13

Fantastyczne te wnętrza. Dla mnie też przydatne rozróżnienie między vintage a retro 🙂

Reply
Baba Ma Dom 17 listopada 2016 - 08:25

Czyli ja mam 2% vintage 😉

Reply
Małgorzata Budzich 20 listopada 2016 - 16:24

trafiłaś w sedno z tym postem, nazwałaś wszystkie moje mniej lub bardziej mętne przemyślenia na temat vintage i teraz wiem – to jest styl który kocham i wokół ktorego teraz krążę żeby urządzić wreszcie sypialnię 🙂 dzięki za uporządkowanie wiedzy!

Reply
Ewa 5 grudnia 2016 - 16:35

Vintage to chyba mój ulubiony styl. Dzięki za te info! 🙂

Reply
Beata 12 grudnia 2016 - 07:33

Bardzo fajne, uporządkowane podejście do tematu 🙂 I oczywiście zazdroszczę możliwości udziału w kursie na temat urządzania wnętrz, w moim małym mieście nie ma szans na takie cuda, bardzo żałuję. Tym bardziej cieszę się, że są takie blogi jak Twój 🙂

Reply

Leave a Comment