Styl Vintage – jak stworzyć wnętrze w tym stylu?

by Kasia Bobocińska
W ostatnich postach (klik i klik) wspominałam Wam, że chodzę na warsztaty z Dekoracji wnętrz. Jednym z tematów tam poruszanych są właśnie style we wnętrzach. Kiedyś na blogu prowadziłam cykl style we wnętrzach, opisując między innymi style: boho, etno, folk, art deco i jeszcze kilka innych. 
Dzięki temu poszerzałam swoją wiedzę. Ta wiedza jest potrzeba, ta wiedza stanowi podstawę w aranżacji wnętrz. Podstawę, którą trzeba mieć, nawet jeśli nigdy się z niej nie skorzysta. Bo uwierzcie mi rzadko kiedy urządzamy wnętrze stricte w jednym stylu, nawet jeśli początkowo nam się tak wydaje. Potem dochodzą do tego rzeczy, które nagromadziliśmy przez lata i wnętrze jest naszą osobistą mieszanką stylów indywidualnych.

Na warsztatach dekoracji wnętrz jednym z zadań było stworzenie moodboardów określających cechy najpopularniejszych obecnie stylów we wnętrzu: luxury, hamtons, shabby chic, skandynawskim, vintage, industrialnym.
Świetne zadanie pokazujące, jak rozumiemy dany styl. Czy potrafisz stworzyć moodboard dla stylu luxury lub shabby chic?
Co się okazało? Kursanci mieli spory problem z określeniem stylu vintage. Spośród wszystkich stylów omawianych podczas zajęć sprawił on największe problemy. Dlaczego? Wydawał mi się on dość prosty. Okazuje się, że nie dla wszystkich.
Dzisiejszy post jest dla wszystkich tych nieprzekonanych do stylu vintage, dla tych wszystkich, którym kojarzy się ze “smutnymi” meblami z PRL, oraz tych którym się on podoba, ale nie wiedzą jak stworzyć go we wnętrzu.
Zresztą muszę Wam na marginesie napisać, że zajęcia dały mi naprawdę inne spojrzenie na wnętrza i kontakt z osobami zainteresowanymi dekoracją wnętrz, chcącymi poszerzać swoją wiedzę, to prawdziwa kopalnia pomysłów na posty. 

Photo: via homedecorideas

Zanim zaczniemy i określimy cechy stylu vintage rozwiążmy najbardziej frapujący problem: czym się różni styl retro od vintage?
Dobre pytanie, prawda? Niektórzy używają określeń retro i vintage niemalże jako synonimów. Często na aukcjach internetowy czy na określenie ubioru używa się ich błędnie.

Photo:Image credit: Lauren Kolyn) via Apartment Theraphy 

Photo: brit.co via Bolig Liv

Jak stworzyć wnętrze w stylu vintage?
Tło ma znaczenie. Potrzebujemy starego mebla lub kilku mebli. Łączmy i bawmy się kolorem i wzorem. 
Nie wiem czemu wydaje się nam, że wnętrze vintage, to wnętrze “babcine”, zbieranina starych niemodnych mebli, których nikt nie chciał. Pomyślcie o Bondzie, pomyślcie jak bawiono się w tamtych czasach, pomyślcie o tych wszystkich ekskluzywnych rzeczach nawet z okresu PRL.
Vintage kojarzyć się nam może z: 
– James’em Bondem
– pięknym szkłem do drinków
– rżniętym szkłem, który zdobił PRL’owskie wnętrza, z kryształami, które dostawało się od załogi z pracy na duże uroczystości
– ceramiką, piękną polska tradycyjną ceramiką
– z porcelaną na specjalne okazje,
– ze sztuką zaklętą w szkle, z pięknymi szklanymi figurkami, wazonami
– z balem z wodzirejem
– z prywatkami
– z samochodem Syrenka
– z meblami na wysoki połysk, z meblościankami
– z pięknymi wzorzystymi tkaninami, które nie są zepchnięte na dalszy plan a stanowią jeden z ważniejszych elementów we wnętrzu
– z barwnymi ścianami
– z kultem telewizora, czarnym pudełkiem, przed którym zbierała się nie tylko rodzina, ale i sąsiedzi z bloku
– z kredensem kuchennym, który łączył w sobie kilka funkcji
– z radiem, muzyką wolności
– z pokojem klubowym, z fotelami klubowymi, z brydżem

– z wnętrzem dla dygnitarzy
– z męskim światem cygar i skory
Problem polega na tym, że vintage może być tak różny, jak różne są meble, z różnych okresów. Może być to, amerykański vintage z klasykami designu, może być nasz z meblami PRL.
Photo: yellowtrace
Photo: via wsj
Mam nadzieję, że choć trochę przekonałam nieprzekonanych do tego stylu. Przede wszystkim można stworzyć piękne, nieszablonowe wnętrze w tym stylu. Elegancki. Vintage nie oznacza: “rupiecie na pierwszy plan”. To umiejętne podkreślenie pięknych, zabytkowych mebli kolorem. To szacunek do naturalnych materiałów: drewna, wełny, skóry. To zwrócenie uwagi na tekstylia, odwaga w stosowaniu wzorów. 
Lubię ten styl.
Jeśli interesują Cię inne style we wnętrzach koniecznie przeczytaj: styl skandynawski, styl rustykalny, styl etno, styl marynistyczny, boho chic, współczesny gotyk,

anna kern 10_thumb[6]  BH&G (3)_thumb[2]  AppartementaParis2_thumb2  w-stylu-greckim_thumb1  styl boho_thumb[1]  Gothic-Church-Turned-into-White-Cont[7]

Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!
* indicates required
Adres e-mail *

Related Posts