Jak zaaranżować kącik jadalny w małej kuchni?

by Kasia Bobocińska
Jadalnie i stoły ciągnące się przez całą długość pomieszczenia – to marzenie trudne do spełnienia dla mieszkańców bloków. Oczywiście mówię o tych średniej wielkości, nieco ponad 50m. Niektórzy mają przecież mieszkania wielkością zbliżone do małego domku. My jednak do dyspozycji mamy przestrzeń minimalną i nasza jadalnia zwykle ogranicza się do małego stolika w kuchni lub rozkładanego stołu w salonie. Jakiś czas temu sama zrezygnowałam ze stołu w kuchni na rzecz regału, czyli dodatkowego miejsca do przechowywania.
Niekiedy, w tak małej kuchni nie ma miejsca nawet na najmniejszy stół, ale i na to są sposoby.
Jeśli myślicie o malutkim stoliku, do zjedzenia śniadania czy wypicia szybkiej kawy, zobaczcie jakie inspiracje dla Was znalazłam.

 Photo: http://www.alvhemmakleri.se

KUCHNIA ZAMKNIĘTA

Te urocze kąciki jadalne są tak pięknie zaaranżowane, że po stokroć wynagradzają niedostatek przestrzeni.

photo:stadshem.se

Stół z odzysku – cały urok w tym, że wygląda on jak wygląda.

photo:stadshem.se

O czym należy pamiętać organizując mały kąt kuchenny?

Przede wszystkim nic na siłę. Co z tego, że wstawimy do małej kuchni stół i krzesło, jeśli nie będziemy mogli z nich normalnie korzystać, bo na przykład: stół będzie nam ograniczał dostęp do szuflad. W takim wypadku, może łatwiej kupić stolik rozkładany a siadać na zwykłym stołku, który w kuchni zawsze się przyda, choćby po to, aby można było sięgnąć do wyższych szafek. 

Ile potrzebujemy miejsca żeby wstawić stół z krzesłem? Oczywiście wszystko zależy od wielkości stołu, ale żeby swobodnie korzystać z krzesła potrzebujemy spełnić kilka warunków. Znalazłam świetny artykuł na domplusdom, z którego pochodzą te zdjęcia:

Szerokość stołu dla jednej osoby to 60cm.

photo: domplusdom.pl

Aby wygodnie usiąść, położyć ręce na stole potrzebujemy 40cm

 photo: domplusdom.pl

Osoba, która siedzi przy stole potrzebuje 45cm miejsca.

 photo: domplusdom.pl
Aby swobodnie wstać od stołu odsuwając krzesło równolegle do stołu potrzebujemy 55cm.

photo: domplusdom.pl

Podsumowując: aby wygodnie zjeść posiłek jedna osoba potrzebuje minimalnej przestrzeni o wymiarach 60x30c.

Jasne, przestronne, pełne uroku wnętrza zachęcają do jak najczęstszego przebywania w kuchni. Kiedyś byłam wielką fanką „Jeżycjady”. Uwielbiałam czytać książki Małgorzaty Musierowicz, z których stron biło wręcz rodzinne ciepło domu Borejków. Do dziś zapamiętałam ich kuchnię – centrum życia rodzinnego. Zawsze chciałam stworzyć takie miejsce. Na razie mi się nie udało. Może po remoncie moja kuchnia zachęcać będzie do wspólnego biesiadowania.

photo:stadshem.se

Mały stolik przymocowany do ściany w bardzo niewielkiej kuchni. Można? Można. Krzesło w pięknym zielonym kolorze to świetny akcent kolorystyczny w tej białej kuchni. Pamiętajmy: krzesła nie muszą być nudne. Takie kolorowe krzesło dodaje przytulności i radości ej małej przestrzeni.

photo:stadshem.se 

Radosnym elementem może być też ściana, przy której stoi stolik. Taki posiłek mogłabym zatytułować: śniadanie na łące.

photo:stadshem.se   

Na co dzień stolik niewielkich rozmiarów a od święta zmienia się w piękny długi stół. To chyba najlepsze rozwiązanie, jakie znam. Sama mam taki stół po babci. Jest wykończony na wysoki połysk. Całe szczęście teraz wróciła moda na takie meble. Jednak, kiedy kilka lat temu próbowałam znaleźć taki stół w nowszej wersji, to albo musiałabym wydać fortunę, albo stół byłby o wiele krótszy niż mój. Zrezygnowałam z zakupu. 

photo:Alvhem

Taki niewielki stolik to idealne miejsce porannych spotkań dla dwóch osób (w porywach dla trzech). Dzięki małemu stolikowi można spokojnie zjeść posiłek i nie trzeba latać z talerzami po całym domu. To wystarczający argument za tym, aby w nawet mikroskopijnej kuchni wygospodarować miejsce na mały stolik.

photo:Alvhem

Postarajmy się o oświetlenie nad stołem. Piękna lampa będzie idealną dekoracją naszego kącika jadalnego a przy okazji zapewni nam bardzo ważne światło przy spożywaniu naszego posiłku. Wyobraźcie siebie śniadanie w listopadzie. Bez światła ani rusz. Zadbajmy, żeby stanowiła dodatkową dekorację naszej kuchni. Może być kolorowa lub bardzo prosta w formie. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli nie przewidzieliśmy w naszych planach oświetlenia nad stołem zawsze możemy kupić lampkę, którą podłączymy do kontaktu i przyczepimy nad stołem.

photo:stadshem.se

photo: stadshem.se

photo: stadshem.se

Photo: Mikael Axelsson; http://www.wendell.se/

Na koniec stolik o nietypowym kształcie. Oczywiście, żadne reguły z odpowiednią ilością centymetrów, potrzebną do swobodnego siedzenia przy stole zostały zlekceważone. Ciekawa aranżacja, im dłużej jej się przyglądam, tym mniej rozumiem. Stolik o normalnych wymiarach, mógł przecież stanąć pod plakatem a barek na kółkach przy kaloryferze.

 Photo:http://www.tizianatosoni.com

KUCHNIA OTWARTA

Czasami decydujemy się zrezygnować z zamkniętej kuchni i otworzyć ją na salon. Wtedy często łącznikiem pomiędzy strefą wypoczynku a kuchnią jest stół. W takim przypadku możemy już swobodnie szaleć. Miejsca jest więcej, więc i rozmiary stołu mogą wzrosnąć. Zadbajmy jednak o jego wygląd. Niech stanowi dodatkową dekorację we wnętrzu.

  Photo: stadshem.se

Jak widzicie mnie ostatnio pociągają aranżacje z nutką retro. Szczególnie takie, które umożliwiają zaprezentowanie, pięknych krzeseł vintage. Nie bez przyczyny. Często znajdujemy porzucone, piękne okazy z czasów PRL. Taka jadalnia, to miejsce wprost stworzone do tego, by znów błyszczały we wnętrzach.
photo – Sean Fennessy, production – Lucy Feagins / The Design Files.

photo:http://www.homedit.com/

photo: Bloomingville A/W 2013

Tak jak pisałam wcześniej – kolorowe krzesła przy stole – mogą być tą nutką koloru, której brakuje we wnętrzu. Zamiast typowej czerni zaszalejmy z głęboką zielenią. Kuszące.

 photo: stadshem.se

photo:http://www.homedit.com/
Kilka pomysłów do jadalni, gdy nie mamy zbyt dużo miejsca:

Stolik BJURSTA, 149zł, Ikea
Stół BJURSTA, 299zł, Ikea
Stół BJURSTA, 799zł, Ikea
Stół Ikea PS, 599zł, Ikea 
Stół NORRÅKER, 299zł, Ikea
Stół NORDEN, 599zł, Ikea

Co ciekawe, naprawdę starałam się znaleźć przystępne cenowo rozkładane stoły poza Ikeą, ale jak się okazuje, ma ona największą i najciekawszą ofertę do małych kuchni. 
A może Wy macie jakieś sprawdzone marki, które w purystycznych cenach, mają fajne rozwiązania do małych kuchennych jadalni? trochę mnie zaczyna drażnić te uzależnienie od Ikea.

Related Posts