TRENDY: FUGA INNA NIŻ BIAŁA. Jak dobrać kolor fugi?

by Kasia Bobocińska

Wydawać by się mogło, że zadanie jest proste. Mamy określony typ płytek i dobieramy do nich fugę. Nie wiem jak Wy, ale ja długo zastanawiałam się jaki kolor fugi będzie pasował najlepiej do moich łazienek. Tak zwykle jest, że najprostsze wybory sprawiają nam najwięcej problemów! I nie jest to temat dotyczący tylko jednej łazienki, ale trzech. Nigdy nie mam takich problemów z doborem farby do drzwi czy ścian. Wręcz podejmuję ten wybór błyskawicznie i intuicja rzadko mnie zawodzi. Jednak każdorazowo dobierając kolor fugi, musiałam się nieźle napocić i nie obyło się bez wpadek. Grafit okazał się jasną szarością, a czarnej fugi zabrakło w sklepach. Co gorsze, na temat fug mało się pisze. Temat jest często pomijany w magazynach branżowych, na stronach dotyczących wnętrz… i ogólnie mało jest tekstów na temat: Jak dobrać kolor fugi? Czy wszyscy posiadają tą tajemną dla mnie wiedzę i tylko ja się gubię, jak przychodzi do wyboru koloru fugi?

Jak dobrać kolor fugi?

Dla mnie wybór fugi to nie jest wcale taka prosta sprawa. Często wybór wcale nie jest oczywisty. Kiedy mamy glazurę w postaci dużych białych płyt i nie mamy na nią żadnego fantazyjnego pomysłu to dobieramy do niej fugę w kolorze jasnoszarym. Nie białym, bo podobno białe i czarne fugi to nie dobry wybór w łazience, bo zarówno na jednej, jak i na drugiej widać brud lub zacieki. Prawda czy stereotyp?.

Podobno dlatego największą popularnością cieszą się właśnie fugi beżowe, kremowe czy ostatnio jasnoszare, które uspokajają nasze sumienie i dają nadzieję na to, że nie będzie na nich widać brudu. Z doświadczenia jednak wiem, że jak się nie utrzymuje należytej czystości to naprawdę nieważne czy mamy fugę białą, czy kremową, brud jakimś cudem i tak wyłazi i jest widoczny 🙂

Przygotowując się do malowania ścian, zwykle jesteśmy wyposażeni w testery, próbki, kolorów. Malujemy, testujemy a ewentualnie, jak się nam nie podoba to, przemalowujemy. Kolor ścian nie jest z nami na zawsze. Możemy go łatwo zmienić i nie potrzebujemy na to dużych nakładów finansowych. Przy wyborze fugi jest inaczej. Owszem w supermarketach są wystawione próbniki i zawsze możemy zabrać nasze płytki na spacer do supermarketu i dobrać odcień fugi do koloru płytki. Po położeniu fugi raczej możemy zapomnieć o jej sezonowej zmianie, jak to ma miejsce w przypadku ścian. To wybór ostateczny! Ostateczny! Czy czujecie ten ciężar odpowiedzialności? Strach wybrać coś szalonego, bo jak mi się znudzi po roku to co? Dlatego, jeśli wybór fugi ma być szalony, to dobrze to przemyślmy. Musimy być absolutnie pewni, bo nie ma odwrotu…

Chociaż zawsze jest sposób. Po tym jak na moje czarno białe płytki trafiła fuga w kolorze grafitowym zamiast czarnym skończyło się na wydrapywaniu tej pierwszej i kładzeniu drugiej. Śladu nie widać, więc wszystko się da, ale:

A. trzeba mieć motywację

B. trzeba za to słono zapłacić fachowcowi

Podobno fugi powinno się wybierać o ton jaśniejsze/ciemniejsze niż odcień płytki. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli fugi mają być zupełnie niewidoczne, wtedy dobieramy kolor bardzo zbliżony do koloru płytek. Natomiast jeśli chcemy wyróżnić płytkę, dajemy fugę w kolorze jak najbardziej kontrastującym z kolorem glazury. Czyli np. do białych płytek dobieram czarną fugę. Uwielbiam czarną fugę i realizacje z nią w roli głównej. Polacy wciąż mają opory przed zastosowaniem jej w łazience, a mi bardzo trudno jest przekonać klientów do tego rozwiązania. Wydaje mi się, że w przypadku wyboru fugi nasze wybory są bardzo konserwatywne! A jeśli klient wstępnie jest przekonany do wyboru czarnej fugi, to fachowcy kładący fugi często zaczynają podrzucać argumenty w stylu:

Zastanowiła się pani dobrze? Ta fuga będzie się bardzo brudzić!

I pomysł na czarną fugę “utrącany” jest w fazie realizacji. Zastawialiście się dlaczego? Ja to wiem: fachowcy nienawidzą kłaść czarnych fug! Bo bardzo trudno je potem dobyć, wszystko się „babrze” i najgorzej: widać wszystkie niedociągnięcia.

Najpopularniejsze kolory fugi

Chciałbym napisać, że w temacie wyboru fug jest pięknie i kolorowo jak w przypadku malowania ścian, a Polacy z radością sięgają po nietypowe kolory fug i także w tej dziedzinie panuje moda na kolory, ale niestety nie mogę! Tutaj panują jakieś zatwardziałe stereotypy. Nadal, jeśli dobieramy fugę do białych płytek, to zwykle będzie ona też biała. Bardzo rzadko np. czarna.

Skąd to wiem? Od sprzedawców. Na moją złotą fugę musiałam czekać ponad tydzień, bo nikt takiej nie zamawia. Czarna fuga nie jest w ogól sprzedawana w moim markecie budowlanym bo się nie sprzedaje a półki są za to pełne karmelków, beżyków czy kolorów bahama.

Ze schematu wyłamała się Kasia z bloga Piąty pokój wybierając na podłogę w kuchni ciemną zieleń:

Photo: Kasia Sojka/ piatypokoj.pl

FUGA CZARNA

Wydawać by się mogło, że czarna fuga się w Polsce przyjmie. Zachwycamy się w końcu realizacjami, które płyną do nas ze Skandynawii. Nie wszyscy są jednak w stanie przekonać się do czarnej fugi i wciąż tego typu ścianay należą do rzadkości.

Photography: Martina Gemmola  /  Styling: Ruth Welsby  /  Interior design: Cantilever Interiors, via adoremagazine

Photo: ispydiy.com

Photography: Lauren Bamford  /  Styling: Alana Langan, via adoremagazine

Częste błędy

Złe proporcje

Przeglądając fora wnętrzarskie, natknęłam się wątek, w którym jedna z grupowiczek żaliła się na fachowców, którzy położyli jej czarną fugę, a wyszła jasnoszara, w dodatku z przebarwieniami. Okazało się, że fachowcy źle wymieszali fugę, a przez co pigment nie rozpuścił się w wodzie. Efekt przebarwienia. To tylko uzmysławia mi fakt, że sam proces kładzenia fugi był przeze mnie dotąd bagatelizowany. Wydawało mi się, że to nic trudnego. A jednak w przypadku fugowanie trzeba też mieć podstawową wiedzę w tym zakresie, bo inaczej można nie dość, że zepsuć sporo materiału to jeszcze uprzykrzyć życie inwestorowi.

Zanieczyszczona fuga

Niezwykle ważnym procesem przed samym kładzeniem fugi, jest odpowiednie oczyszczenie powierzchni. Moi fachowcy spędzili cały dzień na kolanach, czyszcząc z kleju i pozostałości remontowych szpary, które miały zostać wypełnione fugami (to naprawdę niewdzięczna praca). Kiedy powierzchni będzie niedostatecznie oczyszczona, brud i zanieczyszczenia mogą dostać się do fugi i na przykład zmienić jej kolor (np. gdy fuga wymiesza się z pyłem ze szlifowania gładzi).

Koszty położenia fugi

Czy za fugę płacimy osobno, czy jest to koszt wliczony w cenę położenia glazury? Ja za fugowanie płytek płaciłam 15zł/m kw. Natomiast za oczyszczenie płytek i przygotowanie powierzchni do fugowania zapłaciłam oddzielnie 100zł. Do tego doszedł koszt płytek 175zł/m kw i położenie glazury wraz z fugowaniem kosztowało mnie 200zł/m kw. Bardzo dużo. Uważajcie więc przy zawieraniu umowy na tak zwane koszty ukryte. Dokładnie dopytajcie też czy cena jest z fugą, czy bez.

Biała fuga

Specjalnie skupiłam się na białej fudze położonej pomiędzy ciemnymi płytkami. Bardzo ładnie to wygląda. Przynajmniej widać, że została użyta, bo czasem kładziemy białe płytki, białą fugę, na białej ścianie. Efekt znikomy. Oczywiście podobnie jak w przypadku fugi czarnej stereotyp głosi, że szybko się brudzi. Mieliśmy kiedyś białą fugę w łazience. Była bardzo trudna w utrzymaniu czystości. Na podłodze nie, ale na ścianie bez problemu sięgnęłabym po białą fugę.

Photo: 2ndTruth via witanddelight.com

FUGA ZŁOTA

A ja wymyśliłam sobie złotą fugę. Najpierw przyszedł pomysł na kolor, a potem zderzyłam się z rzeczywistością. Po pierwsze, jedyna złota fuga, która odpowiadała mi odcieniem (złoty opal) była fugą epoksydową. Po drugi fachowcy prawie się nie zbuntowali jak się okazało co to za fuga:

My epoksydowej nie będziemy kłaść na takiej mozaice.

W końcu położyli. Czy jestem zadowolona z efektu?

Myślę, że efekt będę mogła ocenić dopiero, jak dobiorę do niej kinkiet, odpowiednie kontakty i inne dodatki.

Jak dobrać kolor fugi?

Znalazłam przepiękne przykłady na zastosowanie złotej fugi:

Inne kolory

Oczywiście kolorowe fugi dają nam bardzo wiele możliwości. Mogą całkowicie odmienić zwykłe białe płytki. Trzeba jednak być pewnym tego koloru. Takie realizacje jak te poniżej to wciąż w Polsce rzadkość:

https://www.instagram.com/p/BUNWy5rgDA8/?taken-by=housebeautiful

Photo: urbanarts.com.br

Zapraszam Was do dyskusji na temat wyboru fugi! Napiszcie jakie macie zdanie na temat kolorowych fug. W jakim kolorze Wy macie fugi? I ogólnie dajcie znać czy się ze mną zgadzacie, czy nie w kwestii konserwatywności Polaków. Tym razem nie jest to typowy tekst ekspercki a jedynie moje przemyślenia i obserwacje z pracy, z dokonywania własnych wyborów, rozmów z fachowcami i sprzedawcami.

Czekam na Wasze opinie. Podobają Wam się kolorowe fugi?

W łazience możecie zobaczyć:

  1. Do pomalowania ścian i sufitu użyłam farby Magnat Łazienka w kolorze białym, 2,5 litra 50,80zł
  2. ściana przy umywalce: mozaika z kolekcji Macieja Zienia, Barcelona 4B marki Tubądzin, 59,66 PLN za szt.
  3. umywalka: okrągła umywalka Ego to koszt ok,. 600zł,
  4. baterie: zdecydowałam się na zupełną nowość marki Oras, baterię elektroniczną Oras Inspera
  5. fuga złota, na runku praktycznie nie ma konkurencji i dostarcza ją tylko jeden dystrybutor, moja jest w odcieniu złoty opal 307

EDIT: Bardzo często dostaję od Was pytanie o złotą fugę. Niestety producent fugi zmienił opakowanie i nazewnictwo, także nie sądzę, żebyście znaleźli już fugę “Złoty Opal 307” (DIAMOND GROUT Epoksydowa). Obecnie u tego producenta występuję fuga “Opal 311” (fraza do poszukiwań: “fuga epoksydowa dekoracyjna z opiłkami metalu kolor Opal 311”), której nie testowałam, nie widziałam na żywo i nie powiem Wam, czy to ten sam odcień.  Najlepiej skontaktujecie się z producentem przez jego fanpage.

Mam nadzieję, że pomogłam. Niestety nie odpowiadam za działania producenta i przykro mi jeśli nie udało Ci się kupić wymarzonego koloru złota.

Zapraszam Cię na mój Newsletter. Już na starcie otrzymasz niepublikowany nigdzie raport o trendach a dla fanów Starego domu czekają niepublikowane wcześniej zdjęcia z remontu. Wiecie, np. takie w których nie mam na ustach szminki a pot ścieka mi po twarzy bo przy 40 stopniowym upale opalam stare drzwi do renowacji. Możecie podejrzeć jaką mam glazurę w łazience już w trakcie jej układania. Kliknij w obrazek i przenieś się na stronę rejestracji:

Related Posts

6 komentarzy

Marta (Pani Sowa) 9 czerwca 2018 - 22:04

Hahah, u nas beżyk! xD Na podłodze, na płytkach imitujących panele, więc dobierałam fugę pod kolor. A i tak fachowcy mi odradzali, bo za jasne, bo może jednak inny kolor, bo coś tam… Nooosz! 😛

Jeśli chodzi o Kasię Sojkę, przypomina mi się, co pisała o fugach w swojej łazience – gdzie chyba dała w końcu szarą albo czarną? W każdym razie przy białych kwadratowych płytkach. Znalazła potem w sieci zdjęcie z podobnymi, ale z niebieską fugą, co skojarzyło się jej z kartką z zeszytu w kratkę. I ten pomysł chodzi za mną teraz. Tj. żeby inaczej na płytki patrzeć – inspirować się ich kształtem, szukać skojarzeń, myśli powiązanych… I w tym kierunku iść, nie bać się.

Czekam więc na projektowanie kuchni albo łazienki, kiedy znajdziemy większe mieszkanie – będzie się działo, będzie zabawa! ;D

Reply
Conchita Home 10 czerwca 2018 - 05:21

No ja właśnie pamiętałam tę ciemną fugę Kasi, ale z Instagrama. Ona chyba nigdy nie została opublikowana, ta łazienka.

Reply
Marta (Pani Sowa) 10 czerwca 2018 - 22:53

Całkiem możliwe. Chyba wrzuciła post o tej drugiej na razie.

Reply
Anna Lipnicka 9 czerwca 2018 - 22:21

Oj moja droga, temat fugi jest bardzo dla mnie istotny, i wogole ren post m ie nie dziwi, odpowiednia dobrana fuga to połowa sukcesu. Jeśli ktoś zna mnie albo moja pracownie to wie dlaczego… Po pierwsze ja kłade tylko fugi epoksydowe do.moich mozaik, i w zasadzie polecałabym te fugi zawsze przy plytkach hand made, lepiej sie wymywają po kladzeniu, i dluzej mozna je obrabiac, co jest bardzo ważne przy niejednolitej grubosci fugi. Zdarzalo mi sie nawet na jednej mozaice.klasc 3 kolory fugi (chociaż nie ukrywam jest to trudne i inni nie widzą ale ja widzę niedociągnięcia) Po drugie mam klientow, ktorzy faktycznie chcą miec bardzo kolorowe mozaiki, alr fuga jest bardzo zacgowawcza. Chcialabym kiedyś zrobic mozaikę tylko w bielach np, ale zeby rysu ek powstal za pomocą czerwonej fugi…

Reply
Conchita Home 10 czerwca 2018 - 05:20

No właśnie, czyli coś w tym jest. Z jakiś względów wybieramy bardzo zachowawcze fugi.

Reply
Anna Lipnicka 10 czerwca 2018 - 22:40

i nie wiem dlaczego.

Reply

Leave a Comment