STARY DOM: Jak urządzić sypialnię w stylu klasycznym?

by Kasia Bobocińska

Remont Starego domu trwa w najlepsze, o czym mogliście przekonać się w ostatnim wpisie (Stary dom dziennik remont cz.1). Nie spieszymy się. Chcemy przywrócić blask starym wnętrzom, remontując je powoli i z szacunkiem do zastanych materiałów. Wymarzyłam sobie sypialnię w stonowanych kolorach nawiązując do klasyki (Odrobina inspiracji do sypialni). Tylko jak urządzić sypialnię w stylu klasycznym?

Sypialnia to było pierwsze pomieszczenie, którego wystrój zaczęłam planować w momencie kupna starego domu. Cofając się myślami, czasem mam wrażenie, że zaczęłam to robić już tego dnia, gdy ujrzałam pierwszy raz mój przyszły dom. Zauroczyła mnie ogromnie. Najbardziej chyba spodobało mi się ciepłe światło, jakie wpadało do niej przez drzwi balkonowe. I te lustra optycznie powiększające przestrzeń i jednocześnie jeszcze bardziej rozświetlające wnętrze. Sypialnia zrobiła na mnie największe wrażenie i miała wpływ na naszą decyzję o zakupie tego konkretnie domu. Wiedziałam, że będzie to pierwsze pomieszczenie, jakie urządzę, dlatego już w lipcu wybrałam firmę Meblarnia tworzącą piękne meble drewniane, aby spośród ich oferty wybrać solidne drewniane łóżko.

Już na etapie planowania sypialni podjęłam pierwszą strategiczną decyzję, o tym, w jakim stylu będę chciała urządzić wnętrza w domu. Wybrałam wnętrza nawiązujące do klasyki. Nie napiszę, że jest to styl klasyczny, bo tak nie jest. Owszem, wprowadzę do domu elementy klasyczne, ale nie zamierzam wystylizować całych wnętrz w jakimś określonym stylu historycznym.

Niezwykle ważne jest dla mnie podtrzymanie tradycji. Zależało mi, żeby stworzyć ponadczasowe wnętrze i nie zniszczyć tego „czegoś” co poczułam, gdy pierwszy raz przekroczyłam próg tego domu.

CO CECHUJE STYL KLASYCZNY?

Przede wszystkim nieprzemijalność. Jeśli kupimy meble dobrej jakości, z drewna, a nie stylizowane na klasyczne meble z MDF-u, to mamy mebel który starczy nam na lata. Jak znudzi się nam jego kolor, to zawsze możemy zmienić wybarwienie drewna.

MOODBOARD Z MEBLAMI W STYLU ANGIELSKIM

Wnętrza w stylu angielskim to przede wszystkim naturalne materiały. W angielskich wnętrzach charakterystyczne są tkaniny we wzory typowo angielskie (choć mi również kojarzą się ze Szkocją) np. krata oraz motywy kwiatowe z królową angielskich kwiatów na czele — różą!.

01. Regał w stylu angielskim Malis; 02. Łóżko w stylu angielskim Malis; 03. Komoda do sypialni Malis, 04. Szafa w stylu angielskim; 05. Biały sekretarzyk; 06. Biała ławka do przedpokoju; 07. Biała szafka nocna 

MOODBOARD Z MEBLAMI W STYLU FRANCUSKIM

Styl francuski wyróżniają: przestrzeń, dużo światła, jasne kolory i naturalne materiały oraz elegancja. Charakterystyczne są dla niego jasne kolory: beże, szarości, złamane biele. W meblach w stylu francuskim możemy dostrzec charakterystyczne wygięte nóżki, lekkość, ozdobność i eliptyczne, zaokrąglone kształty.

01. Łóżko białe w stylu prowansalskim Eliza; 02.Biała szafa w stylu prowansalskim Anabel; 03. Krzesło Ludwig; 04. Szafa prowansalska Larisa; 05. Biały stolik prowansalski; 06. Białe łóżko w stylu prowansalskim; 07. Biały sekretarzyk Vanil

CZY MOŻNA URZĄDZIĆ KLASTYCZNE WNĘTRZE NA BAZIE STYLU SKANDYNAWSKIEGO?

Dobre pytanie, prawda? Ja w pierwszym odruchu powiedziałbym – nie. Jednak ostatnio widziałam wnętrza urządzone z na bazie stylu skandynawskiego z elementami klasycznymi.

Jak osiągnięto ten efekt? Efekt został osiągnięty poprzez:

– super modne boazerie/panele ścienne,

– klasyczne listwy przypodłogowe

– piękny ozdobny biały piec kaflowy

– okna w obudowie z naturalnego drewna

– olejowaną lub woskowaną podłogę w ciemnym wybarwieniu

– zioła wiszące na ścianie

– typowe dla stylu skandynawskiego dekoracje roślinne

– piękną, a zarazem nieco unowocześnioną wersję tapety, a właściwie tapet, bo na drugiej sali do naturalnego drewna dobrano kolejną przepiękną tapetę.

+

MOODBOARD Z MEBLAMI W STYLU SKANDYNAWSKIM

Meble w stylu skandynawskim cechują proste kształty, naturalne, szlachetne drewno i wszechobecna biel! Czasem białą bazę można przełamać innym kolorem, więc nie zrażajcie się monotonią bieli, gdyż każdy z tych mebli może być stworzony według indywidualnego zamówienia i być w dowolnym kolorze, wg palety RAL.

01. Stolik nocny Laura ; 02. Biała komoda w stylu skandynawskim; 03. Białe łóżko w stylu skandynawskim 04. Regał skandynawski; 05. Szafa skandynawska Mari, 06. Ławka skandynawska Beti; 07. Szara biblioteczka

MOJA SYPIALNIA

Długo szukałam odpowiednich mebli. Marzyłam o solidnych meblach drewnianych z lat, kiedy powstawał ten dom. Na strychu nad garażem znalazłam nawet stare wezgłowie łóżka, było ono jednak tak ciężkie i masywne, że zrezygnowałam z tego pomysłu. Chciałam za to mieć solidne drewniane łóżko. Naprawdę drewniane! Odkąd opuściłam moje młodzieżowe łóżko w wieku nastoletnim ciągle spałam na meblach z MDFu. Niestety takie łóżko wielokrotnie mnie rozczarowało i nie chciałam znów popełnić tego błędu.

Meblarnia to marka niezwykła. Od samego początku wiedziałam, po prostu wiedziałam, że jeśli chcę mieć meble w stylu klasycznym, to tylko od nich. To marka z tradycjami, gdzie pracują prawdziwi pasjonaci. Wyczuwalna jest u nich miłość nie tylko do tworzenia pięknych mebli na życzenie klienta, ale także szacunek do samego materiału, jakim jest drewno. Zamarzyłam sobie mieć prawdziwe drewniane porządne łóżko.

Miałam tylko jeden dylemat: w jakim stylu?

W doborze odpowiednich mebli do mojego wnętrza pomógł mi sam właściciel sklepu meblarnia.comPrzemysław Janiczek. Zapytałam dosyć przewrotnie:

Jaki styl jest ulubionym Polaków? Jakie meble cieszą się największą popularnością? Przewrotnie, bo z góry zakładałam odpowiedź: skandynawski. A pan Przemysław pięknie rozwinął temat:

Jeśli mamy się skoncentrować tylko na naszym podwórku, czyli białych meblach, to styl skandynawski jest dominujący. Ten trend można wytłumaczyć na dwa sposoby. Po pierwsze, moda wraca co drugie pokolenie, również w meblarstwie. Pokolenie w wieku produkcyjnym, urządzając swoje mieszkania czy pokój swojego dziecka, wraca myślami do czasów, kiedy czuło się bezpiecznie, niewinnie. A jak wiadomo, najlepiej jest u babci. Któż z nas nie wspomina z sentymentem wakacji na wsi, mocno słodzonej herbaty, bielonych ścian i równie białego kredensu? To były czasy! Chcemy je odtworzyć, choćby w meblach. I tu wkracza styl skandynawski, który ma wiele wspólnego z polską, tradycyjną wsią. Meble skandynawskie są proste, funkcjonalne, trwałe i białe. Co więcej, są umieszczane w bardzo atrakcyjnym kontekście: przestrzeni, świeżości, minimalizmu. Jakaż to odmiana po czasach dominacji meblościanki, brązowych mebli i ciężkich, żakardowych zasłon. Każdy z nas pamięta te czasy, prawda? Chcemy od tego odpocząć, wziąć głęboki oddech i oddać się marzeniom na temat skandynawskiej przestrzeni. Przy okazji zdradzę ciekawostkę: choć popularność mebli prowansalskich, jest zbliżona do skandynawskich, lubimy oglądać wnętrza w obu stylach, to ostatecznie są kupowane meble w stylu skandynawskim. Podobnie jak kolory mebli. Kolorowe stylizacje, meble w odważnych barwach przyciągają uwagę, ale finalnie przegrywają z białymi. Myślę, że jest to związane z uniwersalnością mebli skandynawskich. Są one jak kameleon, dostosują się do każdej stylizacji.

Coś w tym jest. Nigdy nie myślałam skąd u mnie ta miłość do staroci 🙂 Teraz już wiem, że związane jest to z potrzebą poczucia bezpieczeństwa.  A poza tym uwielbiam drewno i wszelkie szlachetne materiały.

Jakie cechy mają meble w stylu francuskim, jakie angielskim, a jakie skandynawskim?

Na to pytanie nie tak łatwo odpowiedzieć, gdyż żyjemy w czasach łamania konwenansów, łączenia stylów, przekraczania granic. Kiedyś na pierwszy rzut oka widać było różnicę pomiędzy meblami angielskimi oraz francuskimi. Istniały ogólne zasady: gięte meble francuskie, białe angielskie i proste skandynawskie, lub na wysokich nóżkach. Do tego dochodziły wytyczne związane z aranżacją wnętrz, które były współczesną interpretacją dawnych, szlacheckich domów. Ostatecznym celem było odtworzenie scenerii pomieszczeń, bez inwencji własnej. Teraz niejeden raz zastanawiamy się czy zasady te jeszcze obowiązują. Bo teraz widzimy białe meble prowansalskie, ecru angielskie czy kolorowe francuskie. Pojawiają się w różnym kontekście i towarzystwie. Mamy coraz większą odwagę stworzyć coś swojego, a sam styl jest tylko bodźcem do zmian. Sami nierzadko łączymy style, tworzymy hybrydy, które trudno zaklasyfikować. Meble te powstają dzięki klientom, którzy zdradzają swoje meblarskie marzenia. Żółte nóżki francuskiej komody? Dlaczego nie? Spełniamy te marzenia, nawet te najbardziej szalone. Dzięki temu wzajemnie się inspirujemy, a przy okazji rozwijamy. Niektóre z nich pojawiają się w regularnej ofercie. Czasem klienci nam wytykają, że dany mebel wcale nie jest francuski, bo: i tu pada lista wzorcowych cech danego stylu. Dlatego mamy w ofercie meble, które trzymają się zasad, i te wywrotowe, które śnią nam się po nocach.

I całe szczęście. Też jestem przeciwna tworzeniu wnętrza będącego kalką 1:1 w jednym stylu. Takie stylizowane pokoje gdzie pełno jest kopii mebli z dawnych epok, nie przemawiają do mnie. Gdybyśmy tylko do tych klasycznych antyków dodali trochę mebli współczesnych, kolorowych akcentów i wymieszali to wszystko ze sobą, powstałoby wnętrze ciekawe, nieoczywiste, oryginalne.

Starałam się, aby moja sypialnia nie była tak oczywista. W końcu zdecydowałam się na łóżko w stylu angielskim, które może być bazą do tworzenia wielu aranżacji tego wnętrza. Uwielbiam zmiany i absolutnie nie mogę zamknąć się tylko na jeden styl. Kto wie, czy za pół roku nie zamarzy mi się na przykład ściana w fiolecie. Z tym łóżkiem mogę zmieniać sypialnię dowolnie, kiedy tylko przyjdzie mi na to ochota!

MOJA SYPIALNIA W STYLU KLASYCZNYM

Jak urządzić sypialnię w stylu klasycznym?

01. Łóżko w stylu angielskim z kolekcji MALIS, meblarnia.com.pl; 02. Materac Afrodyta 180×200, Janpol; 03. Szafka nocna Hampton, Sweet Living; 04. Listwy przysufitowe NMC,Tapetujemy;  05. Grzejnik Purmo Plan Ventil COMPACT, Purmo; 06. Lustro dekoracyjne Hexagon, Modern Classic Home; 07. Ławeczka pikowana “Madame”, Modern Classic Home; 08.  Złota ramka, Ikea;

I jak Wam się podoba moja sypialnia? Co sądzicie o mieszaniu klasyki z nowoczesnymi dodatkami. Co sadzicie o szafkach i dodatkach w stylu modern classic glamour?

Zapraszam na więcej inspiracji związanych z remontem Starego domu we wpisach: Never ending Story.

Za pomoc w przygotowaniu publikacji dziękuję marce meblarnia.pl

Related Posts

9 komentarzy

Agnieszka | lvlupstudio 22 stycznia 2018 - 11:49

Kasiu, zapytam przewrotnie: A co na to mąż? 😀 Bo mój ostatnio narzeka, że tylko jasne, białe i kobiece, a on woli coś ciemniejszego, drewnianego i ciepłego 🙂
Klasyka jest piękna i zawsze się obroni. A Twoja będzie jeszcze bardzo “smaczna”.

Reply
conchita 23 stycznia 2018 - 09:02

Dzięki Aga! Mąż jeszcze nie wie co go czeka 😉 Jak go znam na pewno zaznaczy swoją obecność ostentacyjnie rzuconymi skarpetkami pod łóżkiem 😉

Reply
Agnieszka | lvlupstudio 23 stycznia 2018 - 10:29

Ja się już nauczyłam, że muszę konsultować swoje pomysły i wyobrażenia wnętrza z jego potrzebami. Na szczęście jesteśmy w stanie znaleźć płaszczyznę porozumienia. W końcu w domu każdy ma czuć się dobrze 😀
A ze skarpetkami ciągle walczę 🙂

Reply
speckledfawn 22 stycznia 2018 - 16:48

Ja, podobnie jak Agnieszka wspomniała, zdecydowanie wolę ciemne, mocne i przytulne kolory 😀 Taki styl angielski wzięty z Downton Abbey ;D Chociaż oczywiście ciut stonowany 😉

Reply
conchita 23 stycznia 2018 - 09:04

Ja też lubię mocne kolory, ale… poza sypialnią. Zawsze ciągnęło mnie do ciepłych kolorów w sypialni i raczej stonowanej kolorystyki…W salonie, przedpokoju czy kuchni jest wręcz odwrotnie!

Reply
Lussi Lu 23 stycznia 2018 - 10:46

Jak dla mnie idealnie! Jasno, przyjemnie oraz przestronnie. W takich barwach miło sie wypoczywa. Tylko ja, podobnie jak poprzedniczki, zawsze mam dyskusje ze swoim mężem bo on preferowałby troche mocniejsze kolory:-) Ale wychodzi na moje – przynajmniej narazie:-) sciskam

Reply
4Windows.pl 23 stycznia 2018 - 12:58

Skandynawski średnio do nas przemawia ale te propozycje tutaj są naprawdę interesujące.

Reply
Genowefa Pigwa 24 stycznia 2018 - 14:54

Polecam łóżka wielofunkcyjne (lozka-wielofunkcyjne.pl). Idealne rozwiązanie do kawalerki, małego pokoju czy opcji niewidocznego połączenia biuro+ pokój gościnny.

Reply
Kasia Pyzik 20 lutego 2018 - 22:17

Ratuj Kasiu, Przeczytałam wszystkie posty dotyczące sypialni i wpadłam w czarną rozpacz, Jak połączyć te meble , które mam w fajną sypialnię. A posiadam – łóżko bez stylu- po prostu skrzynka prosta na materac, proste , otwarte regały z Ikei-białe i kilka stylowych mebli – fotel i lampa w angielskie róże, jako szafki nocne – stary nakastlik i stolik kawowy – retro. Jednym słowem misz masz . Czy uda się coś z tego wyczarować?

Reply

Leave a Comment