KUPILIŚMY STARY DOM – 4 rzeczy, które sprawiły, że wiedzieliśmy, że to TEN

KUPILIŚMY STARY DOM - 4 rzeczy, które sprawiły, że wiedzieliśmy, że to TEN

Kupiliśmy stary dom, ale Wy to wiecie, prawda? Dużo z Was śledziło poprzednie posty z cyklu Never Ending Story a w nich między wierszami wyczytaliście, że coś się dzieje. I to od dawna, bo cała procedura zakupu domu trwała od kwietnia do lipca. Długo milczałam, nie mogąc Wam powiedzieć o swojej radości. Bo ta radość pojawiła się na początku, kiedy znaleźliśmy nasz stary dom i gdzieś tak, miesiąc po jego zakupie, kiedy wszystkie emocje już opadły. To był dla nas bardzo stresujący czas. Wszystko mogło się zdarzyć. Na potwierdzenie moich słów dodam, że sprzedający po całej procedurze sprzedaży domu powiedział, że gdyby nie umowa przedwstępna, to on by się wycofał! Kiedy podpisywaliśmy ostateczny akt notarialny trwało to ponad 3 godziny, a ja w trakcie wyszłam ze łzami w oczach, bo wszelkie ustalenia końcowe („co zabieram, a co zostaje”) były dla mnie nie do zniesienia. Mieliśmy do czynienia ze starszym człowiekiem, który sporo obiecywał, a później o tym zapominał. Potem przyszło oczekiwanie na odbiór kluczy i ostateczne wyprowadzanie byłych właścicieli. A kiedy powinnam się już cieszyć … zaczęliśmy odkrywać kolejne rzeczy „do zrobienia” i nawet nie było na to czasu!

Właścicielami domu zostaliśmy na początku lipca (jako pierwsi dowiedzieli się o tym członkowie grupy W starym domu). Kiedy odebraliśmy klucze do naszego domu, dopiero wtedy poczułam, że jest NASZ (oficjalnie podpisaliśmy akt notarialny w połowie czerwca). I zaczęłam się bać.

Jest kilka takich chwil w życiu, na które czekasz z wytęsknieniem i martwisz się wcześniej, czy jak nadejdą, będziesz wiedziała (wiedział), że to one. Pierwszą, był bez wątpienia wybór partnera życiowego (jako nastolatka długo myślałam o tym, czy jak przyjdzie miłość, to będę wiedziała, że to ona). Drugą, zdecydowanie był początek porodu (czy te skurcze to już poród, czy nie i czy jechać do szpitala). Trzecią, był wybór domu.

I wiecie, co Wam powiem? Nie jest idealny. Nigdy nie będzie. Możesz starać się zaprojektować swój wymarzony dom „od zera” i początkowo sądzić, że jest idealny (choć śmiem twierdzić, że jak w nim zamieszkasz, to przestaniesz tak myśleć). Zakup starego domu to kompromis. Daleko idący kompromis.

 

Kiedyś we wpisie: Chce kupić stary dom, ale jaki? napisałam Wam w  punktach czego oczekujemy od naszego przyszłego domu:

 1. Punkt 1 – zaliczony. Działka ma ponad 2 tysiące metrów.
 2. Punkt 2 – zaliczony/niezaliczony W ogłoszeniu do sprzedaży był dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych, podczas sprzedaży okazało się, że w rejestrze gruntów dom ma 98 metrów kwadratowych, w operacie szacunkowym na podstawie pomiarów dom ma 110,8 metrów kwadratowych. Ile ma naprawdę? Mnie z pomiarów wyszło 130 metrów. Akurat w przypadku tej nieruchomości rozmiar nie ma dla nas takiego znaczenia, bo na posesji est jeszcze kilka budynków, które zrekompensują nam wszelkie niedobory powierzchni.
 3. Punkt 3- zaliczony Na górze są 3 sypialnie, czyli optymalnie, tak jak chcieliśmy, a licząc dodatkowy domek to jest ich znacznie więcej
 4. Punkt 4- zaliczony 900 m od stacji kolejowej, 700 m od autobusu
 5. Punkt 5- zaliczony/niezaliczony dojazd pociągiem do centrum zajmuje nam 50 minut, dojazd samochodem ok 45 – 50 min minut ze względu na korki, tak więc nieco dłużej niż zakładaliśmy
 6. Punkt 6- zaliczony/niezaliczony nasz dom znajduje się 30 km od Warszawy
 7. Punkt 7- NIEZALICZONY I to jest największy kompromis, na jaki musieliśmy pójść. Kiedy wracałam z pierwszych oględzin domu mówiłam: „wszystko fajnie, ale ten szum z drogi”. To jest główny mankament. Dom od drogi oddziela podwójny ogród, ale szum jest słyszalny. Za to w sobotę i niedzielę, kiedy na działce tak naprawdę się wypoczywa, ruch jest znacznie mniejszy. i pewnie niedługo, kiedy powstanie obwodnica w ogóle nie będzie dla nas problemem. Zresztą dom za bardzo nam się podobał, żebyśmy mieli się tym przejmować 🙂
 8. Punkt 8- zaliczony zdecydowanie jest to dom z klimatem i nie jest ruiną, gdyby nie nasze poczucie estetyki i dwójka dzieci, pewnie moglibyśmy w nim zamieszkać bez remontu
 9. Punkt 9- zaliczony dom ma dostęp do wszystkich mediów: prąd, gaz i szambo, zamiast kanalizacji
 10. Punkt 10- zaliczony może nie jest to daszek mansardowy, ale ma równie piękny kształt i nie jest pokryty eternitem

Jak znaleźliśmy nasz dom?

W  poprzednim wpisie podsumowałam prawie czteromiesięczne poszukiwania starego domu: Jakie domy wiedziałam?.  Okazało się, że zanim zdecydowaliśmy się na TEN widzieliśmy, aż 20 innych domów. Czasem, zastanawiam się, czy na wybór, nie maiło też wpływu, zmęczenie długimi poszukiwaniami. Odkąd zaczęliśmy szukać naszego domu, nasi znajomi opowiadali nam swoje historie, związane z zakupem ich domów, czy mieszkań. Zawsze pojawiał się motyw okazji i niesamowitego szczęścia, przypadku, farta. Dlaczego tak jest? Tego nie wiem, ale nam też się udało i też myślimy, że mieliśmy dużo szczęścia. Zakładam, że psychologowie dawno zbadali ten temat i być może nasza psychika tak reaguje na duży wydatek, jaki musieliśmy ponieść lub rzeczywiście jest to „coś”, co na nas tak wpływa.

Jak znaleźliśmy nasz dom?  Cofnijmy się na chwilę do moich urodzin, 22 marca. Już wcześniej zaplanowałam, że zrobię tego dnia coś szalonego. Mogłam wybrać skok na bungee, ale ja wolałam wpaść się z sernikiem do jakiegoś obcego faceta. Marzenia są różne i różni są ludzie. Ten sernik, ten facet, to nie przez przypadek, to z miłości! I to miłości od pierwszego wejrzenia do pięknego domu. Wszyscy zgodnie napisaliście (pod poprzednim postem), że dom w Halinowie, to najpiękniejszy dom, jaki widzieliśmy podczas całych naszych poszukiwań. To prawda. Zgadzam się z Wami. Czasem żałuję, że to nie ten. Potem jednak, przypominam sobie, że oprócz wyglądu zewnętrznego liczy się środek. To znaczy, nad wyglądem zewnętrznym można popracować a wnętrza (układu pomieszczeń), tak łatwo nie zmienisz. To tak jak z ludźmi. Czasem wyobrażam sobie, że Halinów to piękna naturalna blondynka, która niestety ma bardzo zły charakter. Natomiast, mój dom to taka „Brzydula” z potencjałem i naprawdę fajnym wnętrzem. Wszystko ma poukładane w głowie, bo rozkład pomieszczeń jest świetnie zaplanowany. W Halinowie układ funkcjonalny wcale nie zachwycał i pomimo pięknej bryły, to w środku sporo by było do zmiany. Poza tym, wnętrza były niskie i ciemne. Niemniej bryła zachwycała.

Nie udało się go kupić a tydzień a dosłownie 3 dni później, w sobotę zobaczyłam wyjątkowo atrakcyjne ogłoszenie. W miarę ładna bryła, duża działka oraz cena jak dla Nas, to te trzy rzeczy, na które w pierwszej kolejności zwróciłam uwagę. Szybki telefon do mojej agentki nieruchomości z informacją, że chcę natychmiast tam jechać (ogłoszenie ukazało się dzień wcześniej, w piątek, to była prawdziwa „świeżynka” na rynku nieruchomości). Pojechałam już we wtorek z samą agentką bez męża. Podczas naszych oględzin pod posesję podjechało młode małżeństwo które wypatrzyło dom z Google i też chciało zobaczyć, ale już bez pośredników. Pojawiał się element presji (opisywałam Wam to tutaj). Po powrocie byłam skołowana. Na sobotę, czyli tydzień od ukazania się ogłoszenia, na oglądanie sprosiłam całą swoją rodzinę. Po zachwycie rodziców powoli pozbywałam się wszelkich wątpliwości. Na poniedziałek (3.04) umówiliśmy się na spisanie umowy – protokołu (na razie z agencją). Działam bardzo szybko. Do z rodziną oglądałam 1 kwietnia a 4 kwietnia wylatywałam na targi Salone del Mobile do Mediolanu. Po powrocie, 10 kwietnia udaliśmy się na umówioną wizytę u Notariusza w celu podpisania umowy przedwstępnej. Zobaczcie jakie tempo:

 • 24.03 ukazuje się ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości
 • 28.03 jadę na oględziny z agentką
 • 01.04 dom ogląda cała rodzina
 • 03. 04 podpisujemy protokół deklaracji kupna, czyli uzgodnienie warunków transakcji
 • 10.04 podpisujemy umowę przedwstępną u Notariusza

Potwornie się bałam, ze podczas pobytu w Mediolanie sprzedający się wycofa. Okazuje się , że on też się bał. Gdyby nie ten pośpiech sprzedający wycofałby się ze sprzedaży. Wszystko działo się bardzo szybko. O samej procedurze zakupu opowiem Wam przy kolejnej okazji.

Nasz dom nie jest tak piękny wizualnieale za to ma wiele zalet jakie sprawiły, że to on. 

4 RZECZY, KTÓRE SPRAWIŁY, ŻE POWIEDZIELIŚMY „TAK”

 1. funkcjonalność i piękny układ pomieszczeń – nie mogłam sobie wymarzyć lepszego. Na powierzchni ok 120 metrów mam: 3 sypialnie, kuchnię, 2 łazienki salon z oddzielną jadalnią, kuchnię , garderobę i ogród zimowy.
 2. ogród z potencjałem; przepiękny ogród skradł mi serce od pierwszego wrażenia
 3. cena, po oglądaniu nieruchomości w Milanówku, Brwinowie, Podkowie Leśnej cena była przynajmniej o 30% niższa
 4. dużo pomieszczeń gospodarczych – dodatkowy metraż

A tak wygląda plan naszego Domu (powierzchnia bez uwzględniania skosów 167 metrów kwadratowych) :

Czas na zdjęcia.

W dniu, w którym pierwszy raz zobaczyliśmy nasz dom, wyglądał on tak:

WIOSNĄ:

LATEM:

Kupiliśmy stary dom

Na razie to wszystko, ale widzimy się za tydzień ze szczegółowymi planami remontowymi. Opowiem Wam o tym co chce zrobić – zmienić w domu. Pokażę WAM też wnętrza domu.

Zapraszam Was na pozostałe części cyklu Never ending Story:

JAKIE DOMY WIDZIAŁAM

NEVER ENDING STORY: STARY DOM W MILANÓWKU

NEVER ENDING STORY: MAGICZNE STARE OGRODY

NEVER ENDING STORY: CENY DZIŁEK W OKOLICACH WARSZAWY

NEVER ENDING STORY: CHCĘ KUPIĆ STARY DOM, ALE JAKI?

NEVER ENDING STORY: O WILLI SZEMBEKÓW I ZŁAMANYM SERCU

NEVER ENDING STORY: POSZUKIWANIA STAREGO DOMU.

NEVER ENDING STORY: JAK KUPIĆ STARY DOM? | MR. VINTAGE |

Wszystkich zainteresowanych tematyką starych domów zapraszam do grupy: W STARYM DOMU!

Podobał Ci się post? Jeśli tak, to będzie mi bardzo miło jak go UDOSTĘPNISZ. Niech się niesie

 

Udostępnij

 • Dom jest przepiękny! Fantastyczny wręcz! Zazdroszczę! Też bym taki chętnie kupiła, ale wszystkie takowe są oddalone od Łodzi o min 10-15km, a dla nas najważniejsze było to by dom był prawie, że w centrum Łodzi, dowożenie córy do żłobka mnie skutecznie wyleczyło z szukania czegokolwiek poza miastem. Jesteśmy właśnie teraz w trakcie formalności zakupowych starego domu (już po umowie przedwstępnej, 15.11 podpisujemy właściwą), ale nie tak starego, bo naszym marzeniem było nabyć dom kostkę prlowską, taki typowy bunkier, na mniejszej działce (obecnie mieszkamy tuż pod miastem też w modernistycznej perełce, ale na dużej działce, bo prawie tysiąc metrów, nigdy więcej, za dużo do koszenia dla nas). W końcu nam się udało, wykracza poza nasz budżet (w związku z mega dobrą lokalizacją, tuż za centrum Łodzi, ale cichutko jak makiem zasiał, bo to takie prawie że zamknięte osiedle domków jednorodzinnych) więc teraz przeprowadzamy całą procedurę kredytową, chociaż autobusem nocnym będzie można po imprezie z Piotrkowskiej wrócić 😉 . Będę o nim pisać na blogu, ale na razie ze względu na depresję ciążową (źle znoszę drugą ciążę i chcę już w końcu urodzić, jeszcze tylko miesiąc), nawet nie próbuję się zmuszać do pisania czegokolwiek. btw. Świetny układ, u nas bardzo podobny, też oddzielnie kuchnia z przejściem do jadalni a z niej przejście do dużego pokoju z kominkiem (przejścia musimy sobie niestety zrobić, ale jesteśmy z mężem takie złote rączki i praktycznie wszystko sami będziemy remontować). Na piętrze 3 sypialnie, akurat dla nas i dwóch córek. Do tego ogromna piwnica to będziemy robić pokój imprezowy + spa/saunę + pracownię/malarnię dla mnie i biuro dla męża. Nie mogę się doczekać, aż podzielisz się planami remontowymi, bo sama nie śpię po nocach i tylko rozmyślam gdzie okna i na jakie wymienić, jak ogarnąć elewację, jakie drzwi aaa, tyle decyzji do podjęcia. Zazdroszczę Ci, że już jesteś po wszystkim 🙂

  • conchita

   Dziękuję Ci bardzo! Bardzo się stresowałam Waszą opinią. Cieszę się, że pierwszy komentarz jest tak pozytywny. Z kostki PRLowskiej można zrobić prawdziwe cudeńka! Widziałam niesamowite realizacje. Jak już zaczniesz koniecznie podrzuć mi linka. Będziemy się wzajemnie inspirować! 🙂

 • Och Kasiu! Samymi poszukiwaniami i tak pięknym finałem stworzyliście nową historię tego domu! <3 Cudowny początek nowej historii! Będę kibicować! I kiedyś się wproszę na kawkę w ogrodzie! <3 Gratuluję i trzymam kciuki!

 • Dom marzenie, gratulacje! Jeśli miałabym kupować dom to właśnie taki stary, z duszą, z piękną architekturą. Wasz jest cudowny 🙂 Ale się będzie działo teraz, trzymam kciuki za wszystkie remonty!!! 🙂

 • Jejku, przepięknie! Gratuluję wspaniałego kupna 🙂
  Trzymam kciuki!

 • Trzymam kciuki mocno i gratuluję! I fajnie się dowiedzieć, że Wy to też Kasia i Rafał. 😀

  • conchita

   Bardzo dziękuję 🙂

 • Gratuluję zakupu, domek wygląda pięknie. Życzę dużo sił w pracach remontowych :). Pozdrawiam ciepło.

 • Gratulacje. Kupiliscie przepiękny dom z historią 😍 Powodzenia w remontach.
  Wiesz,że po zakupie naszego mieszkania właściciel przyznał się mi do tego, że gdyby nie umowa przedwstępna i kwota, którą musiałby nam wypłacić też by się wycofał i w sumie żałuje sprzedaży 😉
  Choć w nim nie mieszkali od lat tylko wynajmowali…

 • hungry for ideas

  Trzymam kciuki za remont. Na pewno będzie wyjątkowy. Pozdrawiam

 • Kasiu gratuluję, dom jest piękny! Zdecydowanie ma duszę i charakter, no i ten ogród! Bajka!!! Już nie mogę się doczekać wnętrz. Cudowny macie teraz czas… Ściskam ciepło.

 • Gratulacje! Piękny dom z historią i duszą. Trzymam kciuki za remont, chociaż wiem, że sobie świetnie poradzisz 🙂

 • Izabela Perez Harriette

  Oj bedzie sie działo. Dom o pieknej bryle i potancjale. Trzymam mocno kciuki za powodzenia w dostosowaniu go do własnych potrzeb. I wpraszam sie na parapetówę ;p

 • o mamo, matko, mateczko! jaki wspaniały dom! zazdroszczę, zazdroszczę i jeszcze raz bardzo zazdroszczę 🙂

 • uwielbiam domy z taką werandą gratuluję odważnej i trudnej decyzji i jestem bardzo ciekawa tej historii trzymam kciuki !

 • Justyna Małczak

  o Boże, o Boże, jaki piękny! Jaki ogromny potencjał. Jest boski. Jest cudowny. Wiesz co jest fajne? Że możesz go sobie tworzyć przez wiele lat. Krok po kroku, każdy kąt dopieszczać, a potem werandę i ogród. Jest wspaniały. Chętnie zwiedziłabym taki dom.

 • Och! <3

 • Piękny i do tego z ogrodem :). Marzenie.

 • Wspaniały dom i cudowny ogród! Gratuluję i z niecierpliwością czekam jak pokażesz nam, co w nim planujesz! 🙂 W ogóle cała seria dotycząca kupna starego domu jest super. Mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane stać przed takim wyborem. Dom z duszą to moje marzenie <3 Pozdrawiam!

 • piękny! A ta weranda – marzenie….

 • Nie mogę się doczekać! Odwiedzin, Twoich projektów, wszystkiego ! Wygląda wspaniale, jak z Tajemniczego Ogrodu! Aż poczułam Twoje podekscytowanie!

 • Magda Kozak

  Gratulacje!!!

 • pani Mondro

  Jak to nie zachwyca? świetny jest 🙂 Ja już po tych kilku zdjęciach zaczynam w myślach planować ogród, tajemniczy ogród 🙂

 • Prezentuje się pięknie! Gratulacje! Nie mogę się doczekać, jak weźmiecie go we własne obroty!

 • Przepiękny. Naprawdę! A ten układ pomieszczeń i ogród.. jesteś przykładem na to, ze warto marzyć i te marzenia realizować ;)> Pokazałam Twój post całej mojej rodzince na dowód tego, że MOŻNA! I ten bajeczny dach! Ile lat ma dom?Koniecznie pokaż nam wnętrza!

  • conchita

   Wydaje mi się, że chodzi o konsekwencję i determinację. Teraz jak na to patrzę z perspektywy czasu, jak oglądaliśmy te wszystkie domy na sprzedaż, często w bardzo mroźne dni i potem wracaliśmy do domu po kilku godzinach poszukiwań i nie czuliśmy palców do nóg bo były tak skostniałe a mimo to następnego dnia znów jechaliśmy. Mój mąż naprawdę czasami miał mnie dość i tego mojego wiecznego zachwytu nad starymi nieruchomościami. Dom jest z 1937 roku. Tak jak chciałam. Marzył mi się przedwojenny i tylko ten i 1936 brałam pod uwagę 🙂

 • Aleksandra Stolarczyk

  Dom marzeń! Gratulacje!

  • conchita

   Ślicznie dziękuję, na pewno jeszcze jest sporo do zrobienia 🙂

 • Małgorzata Kotwica

  Ależ on jest piękny! !!!! Absolutnie. Z gatunku takich, obok których zwykle się zatrzymuje i mówię „wooow „. Gratuluję domu i konsekwencji w spełnianiu marzeń!

  • conchita

   Bardzo dziękuję 🙂 Zaczynam w to wierzyć 🙂

 • Drugie życie dla domu to ciekawy i bardzo emocjonujący proces, którego efektami można cieszyć się przez długie lata. Warto przychylnym okiem patrzeć właśnie na domy z duszą, które pozornie są mniej atrakcyjne.