Czym malować kaloryfery? Raport ze sklepów!

Czym malować kaloryfery? Raport ze sklepów!
Dobre pytanie prawda? Skąd pomysł na taki post? To kontynuacja postu: Jaką farbę wybrać do malowania drewna? Podczas zbierania danych do jego napisania usłyszałam rozmowę w sklepie:

– Proszę pana a czym malować kaloryfery? Bo ja proszę pana mam takie stare żeliwne kaloryfery. Zwykle ich odmalowywaniem zajmował się mój mąż ale w tym roku go już zabrakło – pytała zatroskana staruszka.

Pan z supermarketu wykazał się sporą wrażliwością i dokładnie wykazał co i jak użyć, wskazując jedną z wymienionych poniżej farb. I wtedy mnie olśniło. Skoro robię zestawienie farb do drewna, to czemu nie zrobić specjalistycznych do malowania kaloryferów.

Kiedyś miałam takie stare żeliwne kaloryfery. W przeciwieństwie do obecnych grzały jak szalone. Gorące do czerwoności, sprawdzały się, aż za dobrze. Pamiętam, że wisiały na nich pochłaniacze wilgoci z kamionki. Co jakiś czas trzeba je było podmalowywać. Było to dawno i farba na nich łuszczyła się i odpadała. Często też żółkła. Obecnie producenci farb specjalistycznych zapewniają, że farba nie zżółknie. W większości przypadków są to modyfikowane farby akrylowe, które są przystosowane do działania wysokiej temperatury. Pamiętam, że u mnie na takim grzejniku były widoczne miejsca, gdzie farba odpadła, nawet po odmalowaniu. Niestety, aby było idealnie trzeba usunąć starą powłokę i najlepiej położyć jeszcze podkład antykorozyjny.

Photo: Śnieżka

Gdy chcemy tylko odświeżyć stare kaloryfery nie ma lepszego momentu. U mnie sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, ale pewnie lada chwila to nastąpi. Wszystkie znalezione przeze mnie farby są w kolorze białym, ale mi podobają się strasznie takie grzejniki retro w kolorze. Odkąd zobaczyłam produkty Eclecto Design na targach designu w 2014 zawsze mam już ich w pamięci. Już ja bym wiedziała co zrobić z takim pięknym grzejnikiem. Osobiście uważam, że kolorowe grzejniki są wspaniałym elementem wystroju i sama nie zrezygnowałam z koloru, kiedy urządzałam swoją kuchnię. Pamiętacie mój zielony grzejnik? – Jak wybrać grzejnik do kuchni?

Photo: Marta z Foto st(w)ory

Co w takim razie zrobić jeśli chcemy odnowić grzejnik w kolorze? Wystarczy dodać odrobinę barwnika do jednej z tych farb. Jeśli ilość obcej substancji, czyli w tym przypadku barwnika, nie będzie przekraczać 2%, to z właściwościami i konsystencją farby nic się nie stanie. Tak więc kilka kropel barwnika wystarczy.

 

Photo: via fantasticfrank

Jak widzicie ceny farb jakoś znacząco się nie różnią. Trzeba zwrócić uwagę na dość dużą wydajność farby Hammerite. Większość z farb to koszt pomiędzy 4 a 5 zł za metr. Nie jest to aż tak duża rozbieżność jak w przypadku farb do drewna.

Czy ktoś z Was malował stare kaloryfery i zechce się podzielić swoim doświadczeniem? 

Ja osobiście nigdy tego nie robiłam, ale widziałam takie odmalowane kaloryfery i bez usunięcia starej powłoki, dziury po odpryśniętej farbie, są widoczne, niczym kratery na powierzchni księżyca.
Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!

* indicates required

Adres e-mail *

 

Udostępnij

 • Pat

  Malowalam w domu wszystkie grzejniki. Pan w sklepie zapewniał ze po użyciu specjalnej farby do grzejnikow "w życiu nie zżółkną". Guzik prawda. Są zolte po niecałych 5 miesiącach. 🙁 Szkoda pieniędzy i roboty

  • Podziel się koniecznie jakiej marki farby użyłaś. Będziemy wiedzieć na przyszłość.

 • Ja o tym myślę, ale dopiero w momencie, kiedy będziemy malować ściany w pokojach – w każdym razie dotyczy to pokoju mojego syna. Co do łazienki, mam jakąś czarną farbę, ale faktycznie – może nie będzie się nadawała… W takim przypadku Twoje zestawienie będzie niezwykle przydatne 😉

  Wiesz jakie jeszcze by mi się przydało? Z farbami na kafelki 😛 z wzięciem pod uwagę tych na przestrzenie narażone na wodę. Przymierzam się wciąż do remontu łazienki i szukam najlepszych farb, które zagwarantowałyby najlepszy efekt, a nie pożarły wszystkich środków pieniężnych…

 • Anonimowy

  Ja mam w domu żeliwne kaloryfery i maluje je farbami tymi samymi co ściany. Są w tym samym kolorze i nie rzucaja się w oczy. Nic się z nimi nie dzieje i wyglądaja fajnie .

  • A jakimi farbami jeśli można wiedzieć? Taka informacja może być przydatna dla innych. Zależy mi na tym, aby osoba która staje przed wyborem farby miała najlepszą informację. Farby do ścian są trochę "matowe" czy taka farba nie odpada? Może taka olejno ftalowa będzie bardziej odporna na uderzenie mechaniczne? Choć wiem, że jak przy malowaniu ścian pomaluję niechcący część kaloryfera to farba do ścian jest tak jak wspominałam matowa.

  • Anonimowy

   Malowałam Śnieżką Satynową ,jest kaloryfer matowy ,ale przez to idealny pajuje do ściany. Farba nie odpryskuje i jest odporna na uderzenia itp. Mam już trzecią warstwę farby i wszystko jest super 🙂

  • Świetnie! Dziękuję za informację!

 • Ja malowałam szarą farba colours w sprayu z castoramy.nie ma ona specjalnego przeznaczenia do grzejnikow ale dała rade.tylko rurki ciezko pomalowac i wszedzie sie unosi w powietrzu wiec trzeba wszystko wokol zabezpieczyc.

 • Ja jestem na etapie malowania kaloryferów. 3 lata temu pomalowałam wszystkie na biało i są żółte teraz maluję na szaro farbą do grzejników. Mi maluje się źle i bardzo tego nie lubię.

 • M.

  Malowałam kilka lat temu. Farbą do kaloryferów z mieszalnika. Pędzlem i wałkiem. Na szaro. Są ok.

 • Anonimowy

  U mnie wszystkie kaloryfery w pokojach są malowane tą samą farbą co ściany. Pisała o tym już jedna z dziewczyn. Najczęściej stosujemy Dulux kolory świata w najważniejszych odcieniach złamanego bieli. Wyglądają fajnie, farba nie odpryskuje. Wymagają odkurzenia i przetarcia wilgotną szmatką. Przy kolejnym odmalowywaniu ścian traktujemy je farbą od nowa bez usuwania starych powłok. Jak dla mnie efakt super i tylko w kuchni mam problem z kaloryferów malowanych farbą specjalną- bałam się ze dulux będzie narażony na kuchenne wpadki. Specjalna farba nie pamiętam nazwy niestety poźółkła:(

 • Ja ostatnio malowałem kaloryfery to kupiłem specjalną farbę do tego, bo kiedyś miałem taką sytuację, że ta do ścian się zważyła i odchodziła płatami.