AKCJA BALKON: Zaprojektuj swój balkon

AKCJA BALKON: Zaprojektuj swój balkon

Zaprojektuj swój balkon. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Wiem co mówię, bo sama przez lata nie inwestowałam w swój balkon. Wolałam na niego nie patrzeć. Wolałam uciekać z miasta niż poświecić chwilę na jego ogarnięcie. Kupić kwiatki a po co? Kto by się nimi zajmował? Zainwestować w stolik czy dekoracje? I piszę to ja – wnętrzarka. Osoba, która ma niemalże w krwi wydawanie każdego zarobionego grosza na rzeczy do domu którym po prostu nie może się oprzeć (ostatnio znacząco ograniczyłam swoją pasję i staram się ciułać, choć kupno 5 par butów w tym miesiącu znacząco temu przeczy). Niestety zakręcony kurek w jednym miejscu objawia się tamą wezbraną w innym. Wracajmy jednak do tematu. Chciałam Wam tylko uświadomić, że wiele osób nie ma w nawyku inwestowania w swój balkon a co dopiero planowania czy projektowania. Często uważamy go za przechowalnię starych gratów, rzeczy niepotrzebnych, które dokonują tam swojego żywota.

 

A przecież może być Inaczej. Można zastanowić się w jakiej kolorystyce ma być nasz balkon, jakie dodatki będą do niego pasować, jakie kwiaty. Skoro ja zmieniłam w tym roku to może i Wy zrobicie projekt swojego balkonu.

 

 

 

źródło: Fastighetsbyran via planete-deco

Piękny, prawda? Duży przestronny, jasny z piękną podłogą, gustownie urządzony. Po prostu ideał. Powiedziałbym nie do osiągnięcia, ale po tym co pokazaliście w Akcji balkon wiem już, że się da. Póki co pokażę Wam stan mojego balkonu na początku sezonu:

Dokładnie tak wygląda rzeczywistość. Nie jest ani duży. Nie jest specjalnie ładny. Raczej użyłabym stwierdzenia, że jest zrujnowany. Spokojnie. Już się za niego zabrałam i mam względem niego niecne plany. Jakie? Pierwszy etap przemiany już się dokonał. Zobaczycie go jeszcze w tym tygodniu.

A jak Wy macie się zabrać za swoje balkony? Weźcie kartki i zapiszcie:
1. Budżet, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć? I z budżetem 100zł i z 1000zł – zawsze da się coś zrobić. Mając na przykład 100zł możemy kupić niewielki chodnik – dywan, dwie poduszki i np świeczki oraz kilka kwiatków i już mamy zalążek naszej strefy relaksu. Dysponując większym budżetem możemy zacząć od położenia nowej podłogi, która uwierzcie mi odmieni każde wnętrze. Myślę, że to dobry temat na następny post.
2. Miejsce, przestrzeń do zagospodarowania – mały balkon wymaga sprytnych rozwiązań. Pisałam o tym tutaj: 10 pomysłów na wąski balkon
3. Kolorystyka, styl – czy chcemy mieć jednobarwny balkon np. połączenie zieleni z naturalnym drewnem, bajecznie kolorowy czy na przykład w określonym stylu np. marynistycznym
4. Zieleń – w zależności od tego na jaki styl, jaką kolorystykę się zdecydowaliśmy możemy dobrać do tego rośliny. Inne gdy preferujemy styl minimalistyczny, inne gdy na przykład marynistyczny a inne gdy balkon ma być bajecznie kolorowy.

Noto do dzieła!

To moje punkty, które brałam pod uwagę przy aranżacji balkonu:
ZIELEŃ

 
 
 
1. Roślina w doniczce „Eucalyptus Green”19zł  WESTWING

2. Roślina w doniczce „Caraway”19zł WESTWING

3. Roślina w doniczce „Comosus” 19zł WESTWING
4. Komplet 3 osłonek w skrzynce „Bertoni”, 139zł WESTWING
5. Komplet 2 doniczek „Toth”49zł WESTWING
6. Doniczka „Allie II”49zł WESTWING
7. Osłonka na doniczkę „Rimini II”119zł WESTWING
OŚWIETLENIE

 

1. Komplet 2 latarenek „Hakob”239zł WESTWING
2. Pudełko TORMOD, 59,95zł, Jysk
3. Kwietnik TORKILD, 59,95zł, Jysk
4. Latarenka „Mono III”199zł WESTWING
5. Girlanda „Cage V”115zł WESTWING
6. Latarenka „Ramey” 169zł, WESTWING

7. Girlanda LED-owa „Aly I”65zł, WESTWING

8.Girlanda „Flamingo”45zł, WESTWING
9. Komplet 2 latarenek „Diolla”, 59zł , WESTWING
WYPOCZYNEK

 

 
1. KAMSTRUP krzesło, 299zł (promocja 175zł), Jysk
2. HAMAR ławka, 599zł (promocja 300zł), Jysk
3. KIVIK fotel, 699zł (promocja 500zł), Jysk
4. Krzesło ogrodowe „Maria”999zł WESTWING
5. Fotel „Rebecca”679zł WESTWING
6. Krzesło „York Natural”679zł WESTWING
7. Komplet mebli ogrodowych „Mendoza”3149zł WESTWING
8. Ławka „Sadie”1399zł WESTWING
STREFA RELAKSU

 

1. KRUSFLUE kubek, 19,95zł, Jysk
2. Stolik śniadaniowy „Good 199zł WESTWING
3. Parasol balkonowy „Balcony”519zł WESTWING
4. GRILL MON ONCLE, 1110zł, barcelonaconcept.pl
5. Stolik „Santorini”, 559zł, WESTWING
6. WALL CHAMPIONS 129zł, barcelonaconcept.pl7. Girlanda LED-owa „Bulb IV”45zł, WESTWING
8. Komplet 2 świeczników 59zł, WESTWING
9. LNIANY SZAL – GALA 182zł, barcelonaconcept.pl
DEKORACJE
 
 
1. PLED SELENA, 386zł, barcelonaconcept.pl

2. BRICK INDOOR dywan na zewnątrz, 212zł, barcelonaconcept.pl

3. KNIT, dywan na zewnątrz, 212zł, barcelonaconcept.pl
4. Poduszka „Ema”69zł WESTWING
5. Poduszka „Murray”69zł WESTWING
6. Poduszka, 19,90 zł, HM Home
7. Poduszka dekoracyjna „Tropez”45zł WESTWING,
8. Fouta „Sean Blue”55zł WESTWING,
 
PODUSZKI
1. POSZEWKA KRONBORG,24,95zł, Jysk
2. Poduszka, 39,99, HM Home
3. Poduszka, 29,90, HM Home
4. Poduszka, 19,90zł, HM Home
5. Poduszka dwustronna „Bird”55zł WESTWING
6. Poduszka „Sena”69zł WESTWING

źródło: www.ikea.com

Zainspirowani? Mam nadzieję. Jeśli jeszcze odkładaliście swoje rewolucje balkonowe to jest dobry moment aby zmienić zdanie. No chyba, że nie macie balkonu i wkurzacie się za każdym razem, gdy publikuję wpis z cyklu AKCJA BALKON:

Udostępnij

 • Patrzę na Twój balkon i owszem widzę, że elewacja budynku jest w bardzo złym stanie – zapewne możesz i pewnie będziesz musiała chwilowo zrobić to na własna rękę… ale widzę też plusy 🙂 Terakota chyba nie jest w takim złym stanie, balustrada wygląda całkiem dobrze i ma ładny kolor 🙂 i kawałek parapetu – ja takiego rarytasu nie posiadam 😉
  Nie zauważyłam w Twoim wpisie jednej rzeczy, albo przegapiłam czytając – jest jeszcze jeden fajny myk, który można wykorzystać na balkonie by zmniejszyć koszty 🙂 Sprawdzić co ciekawego mamy w domu, a możemy wykorzystać na balkonie – największe pole do popisu będzie w strefie dodatków – trzeba tylko wybrać takie, które nie zniszczą się podczas zmiennej pogody – albo należy pamiętać, żeby zabierać je w czasie deszczu 🙂
  P.S mam nadzieję, że nie zasłonisz niczym balkonu (ewentualnie kwiatami) bo myślę, że pięknie będzie się prezentował z ulicy 🙂

  • To prawda. Stare rzeczy które zyskują drugie życie na balkonie są super. Gorzej jak wrzucamy tam wszystko co niepotrzebne. W zasadzie napisałam bardziej przestrzegając niż chwaląc niebywały potencjał starych przedmiotów, które tak kocham. Poza tym ja w tym roku sporo zainwestowałam w balkon bo niestety musiałam coś z nim zrobić.

 • Ja bym położył jakieś fajne płytki na balkonie i wykończenia z kamienia ozdobnego, a między to wszystko dużo kwiatów. Tak sobie wyobrażam swój wymarzony balkon, niestety póki co nie mam wcale balkonu.

 • Też jestem teraz w trakcie odgruzowywania balkonu. Przez ostatnie miesiące stały tam akcesoria remontowe, a teraz powoli, powoli nabiera kształtów 😉

 • Ja balkony trochę zaniedbałam na rzecz tarasów, ale uwielbiam Twoje balkonowe posty, bo zawsze mogę zaczerpnąć jakieś pomysły na swój taras. Pozdrawiam serdecznie:)

 • Trudno jest stworzyć fajny balkon, sama swój projektuje już ponad rok 🙂 Ale już bliżej końca.

 • niestety nie mam tyle miejsca na takie szaleństwa, ale też bardzo chciałabym stworzyć takie zacisze 🙂