TYDZIEŃ PASTELOWO RÓŻOWY: najmodnieszy kolor 2016

TYDZIEŃ PASTELOWO RÓŻOWY: najmodnieszy kolor 2016
Mówiłam Wam, że nie odpocznę. Mam zamiar przez najbliższy tydzień odpłynąć na różową chmurkę i spojrzeć na świat przez różowe okulary.
Dawno nie robiliśmy już tygodnia kolorów a przecież od lat był to mój znak rozpoznawczy. Zamiast się żegnać na czas Wielkanocy ja zabieram Was w kolorystyczną podroż. Oczywiście z małą przerwa na Święta.

Nowy sezon „Tygodnia kolorów” będzie pod znakiem odkrywania barw kamieni szlachetnych. Poznamy najpiękniejsze barwy i spróbujemy dowiedzieć się o nich jak najwięcej. W tym tygodniu naszym kolorem szlachetnego kamienia jest Królewski Diament.
Zmieniło się też logo. Mam nadzieję, że będzie się kojarzyć bardziej szlachetnie. 
Dotąd ukazało się 15 tygodni kolorów:

http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20granatowy
http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20bia%C5%82y
http://www.conchitahome.pl/search/label/kolor%3A%20%C5%BC%C3%B3%C5%82ty
http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20%C5%82ososiowy
http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20%C5%82ososiowy
http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20mi%C4%99towy
http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20zielony
http://www.conchitahome.pl/search/label/kolor%3A%20szary
http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20pastelowo%20niebieski
http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20niebieski
http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20wrzosowy
http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20zielony
http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20wrzosowy
http://www.conchitahome.pl/search/label/tydzie%C5%84%20wrzosowy
Zaskakująco w tym, roku instytut Pantone jako kolor roku wybrał dwie barwy: ROSE QUARTZ i SERENITY. Od bardzo dawna nie widziałam w kolorach roku Pantone pasteli. Raczej stawiano na mocne barwy o czym świadczy wybór kolorów Marsala, Radiant Orchid czy Emerald.


Zdziwił mnie ten wybór. Po pierwsze dlatego, że pierwszy raz w historii są dwa kolory a nie jeden. Po drugie przez rozgraniczenie koloru na żeński i męski. Kolory są dla wszystkich i trzeba przełamywać stereotypy a nie je pogłębiać. Po trzecie nie podoba mi się ten trend, który w tym roku zastosował zarówno Pantone jak i Benjamin Moore (Kolor roku 2016 -biały – nie godzę się na to) – wybrali kolory, które są już modne a tzn. że podążają za modą a nie ją kreują. Zwykle Pantone kreując kolor roku zaskakiwał, można powiedzieć, że zmuszał do refleksji jak taki kolor zastosować we wnętrzach. Weźmy  na przykład Marsalę czy Radiant Orchid – na pierwszy rzut oka – nie do ugryzienia we wnętrzu!
Ten wybór nie uważam za trudny, pastelowy błękit i róż zawsze da się przemycić we wnętrzu. I to każdym. Nawet w męskiej kawalerce! Bo design już dawno kocha róż.

Na zdjęciu różowe szkło z toskańskiej wytwórni szkła Ivvnet.it.
 

Jakie jest pierwsze skojarzenie z tym kolorem?

Wyprawka dla niemowlaka – dziewczynki lub pokój małej księżniczki, słodycz, delikatność. Pomimo tego, że Skandynawowie pokochali róż i można go zobaczyć w wielu kolekcjach dodatków i asortymentu do wnętrz to mam wrażenie, że w Polsce jest zupełnie niedoceniany. Przekonywałam Was już o tym w poście 10 trendów na wiosnę lato by Bloomingville:

photo: bloomingville

W palecie barw Magnat też możemy odnaleźć delikatny róż, czyli Królewski Diament

Nie jest to taki czysty pastelowy róż, ale z domieszką ciepłej pomarańczowej barwy.

Aby trochę poznać ten kolor – to nasze pierwsze bliższe spotkanie – znalazłam różne połączenia kolorystyczne, które sprawdziłyby się z nim w duecie.
Różowy i szary – dla mnie duet idealny!

Różowy i ciemna zieleń:

Róż i jasna groszkowa zieleń:

Jeśli chodzi o róż, to ogromny potencjał widzę w łączeniu go z zielenią. Takie kompozycje nie wydają się banalne i przesłodzone.

Podobnie sprawa się ma z błękitami i ciemnym granatem – razem z różem wyglądają świetnie!

Różowe lustro na zielonej ścianie:

Blado różowa sypialnia:

Czego możecie się spodziewać w tym tygodniu kolorów?
Kiedyś kolor różowy zarezerwowany był dla chłopców dlatego w tym tygodniu spróbuję Wam udowodnić, że kolor różowy nadaje się też dla mężczyzn. Może uda mi się przekonać panów, ze nie trzeba bać się tej barwy a panie, że nie trzeba go chować przed mężem.

Nie zabraknie też DIY oraz wielkanocnych inspiracji.

Ogólnie będzie różowo. Mam nadzieję, że pod koniec tygodnia sama zmienię trochę zdanie na temat jasnego różu, który kojarzy mi się przede wszystkim z przesłodzoną sypialnią.
Moje zadanie na tydzień kolorów: odkryć nowe sposoby na stosowanie różu we wnętrzach.
Będzie mi niezwykle miło, jeśli sami wybierzecie kolory następnych tygodni:

Partnerem cyklu „Tydzień kolorów” są farby Magnat.

Udostępnij

 • Ostatnio zastanawiałam się dlaczego nie robisz tygodnia kolorów 😉 Róż dla faceta jak na razie mnie nie przekonuje – zobaczę jakie masz dla mnie argumenty 😉 P.S. Literówka w tytule 😉

 • Uwielbiam pastele:) pozdrawiam

 • Och, połączenie różu z zielenią jest cudowne! Uwielbiam je po prostu <3
  Podoba mi się jeszcze róż z brązami – świetnie wypada zwłaszcza ten pastelowy, najbardziej na topie ;). Zostaje złagodzony kolorami ziemi i nie jest już tak słodko i "mniamuśnie"; zamiast tego nie tylko do wytrzymania, ale momentami nawet elegancko i z klasą! To chyba dość trudny kolor, bo silnie nacechowany, mocno osadzony skojarzeniowo, stereotypowo… A dobrze go przełamać i pokazać, że można inaczej, ciekawie. Może dlatego Pantone wybrało właśnie róż i błękit? Żeby odczarować te "niemowlęce" kolory? Jak dla mnie bomba, bo można o nich podyskutować albo właśnie pokusić się o szukanie innych rozwiązań 🙂

  • Mam zagwozdkę jak ugryźć ten kolor. Moim zdaniem pomimo kilku naprawdę ciekawych realizacji z tym kolorem w roli głównej nadal wzbudza kontrowersje.Tak jak napisałaś stereotypy biorą górę nad emocjami.

  • Może tak po prostu musi być, że stereotypy są i nawet jeśli nie górują nad innymi względami, wyprzedzają je, pojawiają się jako pierwsza myśl, pi erwsze skojarzenie… Nie wiem, czy uwolnimy się od nich kiedykolwiek, ale próbować można 😉 Dla przykładu – Twoje pisanki – pastelowy róż z bielą i złotem wygląda elegancko 🙂

 • Raczej nie lubię koloru różowego we wnętrzach, więc jestem bardzo ciekawa co wymyślisz 🙂

 • Pudrowy róż jest niezwykły w połączeniach tych o których piszesz, ostatnio przez prawie miesiąc szukałam tkaniny w tym kolorze do patchworku dla mojej klientki i w końcu udało mi się, nie wiem dlaczego polscy producenci tkanin tak skutecznie zlewają trendy kolorystyczne 🙁

  I moje ostatnie odkrycie… robiąc ostatnio pokój mojej klientce połączyłam pudrowy róż z bladym cytrynowym (w patchworku oczywiście) i przyznam, że bardzo ciekawe połączenie.

  • O super! Poszukam inspiracji z bladym cytrynowym we wnętrzach 🙂 Dziewczyny jesteście nieocenione – dzięki Wam uda się zrobić pełen obraz tego jak może wyglądać róż we wnętrzach.

 • Chciałabym Ci życzyć pięknych świąt, dużo słonka, miłości i spełnienia marzeń tych małych i tych dużych! 🙂

 • A my lubimy róż, szczególnie w połączeniu z zielenią. To bardzo niedoceniany kolor, ale my się go nie boimy:-)