Poradnik mieszkaniowy #3: Jak zaprojektować wnętrze dla naszych rodziców?

by Kasia Bobocińska
Bardzo się cieszę, że mogę oddać w Wasze ręce kolejny odcinek z cyklu Poradnik mieszkaniowy. Mimo, że poprzedni wzbudził spore kontrowersje i nie obeszło się bez zgrzytów to nie zraziło mnie to zupełnie —->Poradnik 2. Co więcej, mocno zmotywowało do dalszej pracy. Tak starałam się go ulepszyć, że od ostatniego odcinka cyklu minęło prawie dwa miesiące. Oczekujących na poradę ciągle przybywa a ja chcę pomóc Wam wszystkim.
Dla tych, którzy nie znają tego cyklu przypomnę, że staram się pomóc w urządzaniu wnętrz moich czytelników. Jeśli macie jakiś problem z Waszym mieszkaniem: na przykład przeraża Was ogrom pustych ścian lub macie problem z doborem dodatków możecie do mnie śmiało napisać:

DLA KOGO DZIŚ PROJEKTUJEMY?
Dziś temat wydawałoby się łatwy. Mamy do dyspozycji pusty pokój 16m2 i trzeba go zaaranżować od tak zwanego “zera”.
Napisała do mnie pani Aurela:
Trafiłam na Twój blog przypadkowo, ale bardzo mi się spodobał i od razu postanowiłam napisać. Mam 60 lat, mieszkam z dziećmi. Mam jednak swoją sypialnie 16 m2 i chciałabym urządzić ją jako swój pokój w którym powinna być duża szafa, łóżko, miejsce na laptopa, telewizor, maszynę do szycia i książki i fotel z małym stolikiem. Nie wiem jak to zrobić. Może pomożesz mi lub polecisz projektanta ?
Co jeszcze wiemy o pani Aureli?
KOLORY:

Kolory w których dobrze się czuję to: ecru, beże, brązy, odcienie popielu, zgaszona zieleń. Nie lubię czerwonego, różu i fioletu .

MEBLE:
Potrzebujemy: dużą szafę, łóżko, miejsce na laptopa, maszynę do szycia, książki, fotel z małym stolikiem.
STYL: styl prosty i nowoczesny
BUDŻET: nieokreślony, raczej nie z górnej półki

Muszę przyznać, że ten projekt stanowił dla mnie duże wyzwanie. Dlaczego? Ponieważ chodziło o zaprojektowanie wnętrza dla dojrzałej kobiety, trochę starszej od moich rodziców. A ponieważ moi rodzice mają dosyć specyficzny gust, są uparci i niezbyt otwarci na nowości wiedziałam, że  mogą pojawić się trudności.

Postanowiłam na grupie, która stworzyłam na fb Poradnik mieszkaniowy – czyli jak urządzić piękne wnętrze? zapytać Was:
Jakie zdanie na temat urządzania wnętrz, stylu mają Wasi rodzice? Czy są “naznaczeni” przez PRL? Czy podzielacie ich gust?

JAKIE MEBLE WYBIERAJĄ NASI RODZICE?

Powoli zaczynał się kształtować profil wnętrz jakie wybierają nasi rodzice:
  • przede wszystkim doskonale wiedzą czego chcą, trudno namówić ich na zmiany, nawet jeśli mamy rację a oni się mylą
  • przyzwyczajenia – to najtrudniej ominąć, bo jeśli coś było z nami przez lata i wiernie nam służyło czemu mamy się tego pozbyć?
  • dorastali w czasach kiedy meble i sprzęty kupowało się na lata, często trudno ich namówić na zmianę telewizora bo nowy będzie w nowej technologii “płaski jest wystarczająco modny, ale żeby się jeszcze zaginał…”
  • wnętrze ma być funkcjonalne, przedmioty również, więc o wiele trudniej namówić ich na przedmiot, który jest nieużyteczny, ale ładny
  • niektórzy swoje złe doświadczenia z kolorami z czasów PRL odreagowują zniechęceniem do kolorów (patrz mój tata)
  • Ola z Ola Collageblog napisała bardzo mądre zdanie “to pokolenie, które nie wyraża siebie przez wnętrza”
  • Kasia z Piąty pokój napisała: “Są bardzo ostrożni, konserwatywni. Unikają mód i odważnych nowinek, bo uważają, że tylko klasyka nie nudzi się nigdy. Lubią zrobić coś raz a dobrze i nie zmieniać co pół roku. Szukają uniwersalnych rozwiązań na lata.”
  • lubią beże i brązy i wszelkie bezpieczne kolory
  • to pokolenie meblościanek, coś w tym jest, że ciągnie wilka do lasu bo jak 10 lat temu moi rodzice kupowali postawili na niby nowoczesny komplet mebli przylegający do ściany, który do złudzenia przypomina właśnie meblościankę
  • jeśli wymieniają meble na nowe, wybierają proste, nieskomplikowane kształty oraz stonowane kolory, meble mają się nie wyróżniać
  • mój tata ma bardzo ostrożne podejście do tematu designu, bo gdy pokazałam mu nowinki znalezione na “Targach Rzeczy Ładnych” krótko podsumował je że są to “Targi Rzeczy Niepotrzebnych”
  • nie podążają ściśle i ślepo za modą. Gdy mówię “to jest modne, ludzie to kupują” oni mówią “ale kto to kupuje? ile osób? ja tego nie kupię… tylko te Twoje koleżaneczki z internetu pewnie to kupują …”
  • jedyne zmiany, podążanie za nowinkami widzę w dziedzinie elektroniki. Nowy płaski telewizor musi być, komputer stacjonarny- najnowszy, najlepszy (oczywiście w ich mniemaniu ) – a nad jego zaletami słychać “ochy” i “achy” przez kilka miesięcy.
  • pokolenie naszych rodziców planuje zakupy, raczej odkłada na nie pieniądze niż kupuje na kredyt.

PALETA BARW

Znając te fakty, jak myślicie jakie wnętrze zaproponowałam moje 60 letniej czytelniczce?
Oczywiście BEŻOWE. No nie do końca.
Zresztą pani Aurela naprawdę nie miała jakiś wielkich żądań. Od razu zachwycił ją zestaw kolorów jaki dla niej przygotowałam.
Ci, którzy mnie znają wiedzą, że ostatnio mam hopla na punkcie granatu: TYDZIEŃ GRANATOWY

POSZUKUJEMY GRANATOWEGO FOTELA

    1. Fotel
      Oswald
      , 1629zł
    2. Fotel
      EKERÖ
      , 499zł
    3. Fotel
      “uszak”
      granatowy, 850zł
    4. Fotel
      retro,
      899zł

    Photo:  Bev Hisey (Toronto) via Poppythalk

    Photo: Designer: Richard A. Baquero Image via: Carla Aston


    Do chłodnych jasnych, beży dobierzemy dodatki w kolorze granatu. Najpierw poszukajmy jakiegoś fajnego fotela w kolorze granatowym. Pokaże Wam 4 propozycje. Zgadnijcie, który wybrała Pani Aurela?

    W trakcie aranżacji pokoju wpadłam jednak na jeszcze jeden pomysł. Zainspirowana tym zdjęciem pomyślałam, że jedna granatowa ściana wyglądałaby w takim wnętrzu fantastycznie:

    Photo: Image via Remodelista 

    Ciekawie wygląda zaaranżowana ściana nad łóżkiem. Takie ramki to świetny pomysł. Na granatowej ścianie może żółte.

    Photo: Marie Holmes

    Byłam przekonana w 100% do granatowego fotela, ale w momencie, gdy projekt się zmieniał pomyślałam, że taki żółty fotel może ożywić wnętrze:

    Photo via Interiorizm

    W końcu zdecydowałam się na dwa kolory ścian: granatowy S 5040-R80B – ściana przy której będzie stało łóżko oraz chłodny beż – Powabny diament z palety farb Magnat. A cała paleta kolorystyczna wnętrza przedstawia się tak:

    Farba Śnieżka kolor z mieszalnika: S 5040-R80B
    Farba Magnat: Powabny diament C46 
    Pokój ma pełnić funkcję  zarówno sypialni jak i pokoju wypoczynkowego. Zaproponowałam takie ustawienie mebli. Jestem dokładnie w takiej samej sytuacji jak pani Aurela bo moja sypialnia ma 16m2.

    MEBLE

    Do granatowej ściany dobrałam meble w kolorze ciemnego orzecha. W ramach kontrastu zdecydowałam jednak, że lepiej pasować będzie żółty fotel.

    Szafa 4-drzwiowa, Vox, 2430zł
    Ramka Virserum, Ikea, 29,99zł
    Łóżko, Vox, 719zł
    Fotel Strandmon, Ikea, 899zł 
    Pled Hermine, Ikea, 59,99zł 
    Farba Śnieżka kolor z mieszalnika: S 5040-R80B
    Farba Magnat: Powabny diament C46
    Stolik kawowy fornirowany PRL – serwisy aukcyjne koszt ok 500zł (chyba ze uda się trafić okazję)

    SYPIALNIA

    Do granatowej ściany i ciemnego orzechowego łóżka dobrałam pościel i dodatki w kolorze zielonym. Całość ma tworzyć wrażenie retro z odrobiną PRL. Zresztą te łóżko i ta pościel są dla siebie wprost stworzone.


    Łóżko, Vox, 719zł 
    Poduszki Dvala, Ikea, 19,99zł
    Pościel RÖDVED, Ikea, 29,99zł
    Narzuta Indira, Ikea, 49,99zł

    ROZDZIELENIE STREF

    Jako rozgraniczenie stref sypialnej i dziennej można wykorzystać zarówno regał jak i komodę.
    Znalazłam super fajne meble. Idealnie pasujące do koncepcji. Niestety cena przeraża. Dlatego dodałam też mebel z Ikea, który jest zdecydowanie przystępniejszy cenowo, ale stworzy zupełnie inny klimat. Zamiast drewnianego designerskiego regału można wykorzystać szklaną żółtą witrynkę.  

    Biblioteka Equile, Dller, 3870zł
    Witryna Stockholm, Ikea, 1299zł
    Regał Mio, Vox,  2155zł
    Regał Livigno, decomania.pl, 1627zł
    KomodaMax37d, Dller,  2960zł
    Komoda Domowo, 3150zł
    Komoda Casino, Sfmeble, 2490zł  

    KĄCIK DO PRACY I SZYCIA

    Pozostaje nam już tylko stworzyć Pani Aureli wygodny kącik do pracy oraz szycia. Obie twe funkcje spełni ładne biurko. Nie może być za ciężkie. Wybrałam stół Hilver z Ikei bo najbardziej pasuje mi klimatycznie do tego pokoju:

    Lampa biurkowa Riggad,Ikea, 229zł
    Biurko Hilver, Ikea, 499zł 
    Komoda Mimente, Decomania, 559zł 
    Krzesło Wood Zebrano & Black, Modo4u, 235zł
    Półka wisząca w stylu tej zaprojektowanej przez Amy Hunting

    Jako inspirację pokazałam półkę wisząca zaprojektowaną przez Amy Hunting. Można zrobić podobną kupując deski w markecie budowlanym i używając bejcy w kolorze orzechowym.

    DODATKI

    Kilka dodatków widzieliście już wcześniej jak na przykład duże okrągłe lustro. Naturalnym rozwiązaniem jest postawienie na strefie rozgraniczenia jakiegoś wazonu, najlepiej w kolorze granatowym. Na granatowej ścianie idealnym rozwiązaniem będą też plakaty z dużą ilością bieli lub w białych ramkach. Pięknie się dęba prezentować nad łóżkiem. Przykładowo pokazałam plakat Nowy York Davida Ehrenstråhl’a.

    Photo: via frenchbydesignblog

    Duże okrągłe lustro, Czerwona maszyna,715zł, średnica 91cm(na pewno da się znaleźć taniej) 
    Do wyboru lustro mniejsze 60cm, ahh.sklep, 99zł 
    Dekoria Wazon New York papaya royal blue 48cm, 139zł
    Plakat New York by David Ehrenstråhle 
    Dywan GUYVE ALEXANDER, Komfort, 1399zł

    Na granatowej ścianie pięknie przemontowałaby się taka mapa. Niestety jest ona unikatowa i trzeba taką mieć lub na nią zapolować: 

    Photo:  AmyKristineVintage

    Do kącika wypoczynkowego, w którym stać będzie stolik z PRL, oraz fotel żółty lub granatowy, trzeba dobrać dywan. Niewielki, ale też nie skupiający na sobie zbytniej uwagi. Mamy jasne panele. Co by tu pasowało? W końcu znalazłam przepiękny dywan.

    Jak Wam się podoba pokój pani Aureli?

    Dotąd z cyklu poradnik mieszkaniowy ukazały się:

    Poradnik mieszkaniowy #1 dodatki do dębowych mebli
    Poradnik mieszkaniowy #2 funkcjonalny pokój nastolatki

    Jeśli macie problemy z urządzeniem mieszkania możecie śmiało do mnie napisać. Na pewno wspólnie coś wymyślimy:

    conchitahome.blog@gmail.com
    Partnerem cyklu “Poradnik mieszkaniowy” są farby Śnieżka.

    Related Posts