12 pomysłów na małą kuchnię

12 pomysłów na małą kuchnię

Kiedy urządzamy dom i dokładnie planujemy pomieszczenia urządzanie ich stanowi prawdziwą przyjemność. Kiedy jednak ta przestrzeń jest nam narzucona bo na przykład wynajmujemy mieszkanie i chcemy je dopasować d naszych potrzeb pojawiają się schody. Jednym z częstszych problemów mieszkaniowych jest mała i niedoświetlona kuchnia. Jak sobie poradzić z tą nieprzyjazną przestrzenią? Jak ją urządzić aby była maksymalnie funkcjonalna? Jakich błędów uniknąć przy jej urządzaniu?  MALE KUCHNIE 1. Składany stół to mebel niemal stworzony do małej kuchni. Nie zabiera dużo miejsca i jest bardzo funkcjonalny. Jeśli mamy małą kuchnię i chcemy w niej spożywać posiłki to postarajmy się o składany stół.

2. Otwarte półki. W małej kuchni powinno zrezygnować się z zabudowy górnej. Zabudowane szafki od góry do dołu optycznie przytłoczą wnętrze. Dlatego zamiast górnych szafek warto wykorzystać otwarte półki.
 
3. Meble dopasowane do małej powierzchni. W małej wąskiej kuchni najbardziej sprawdzi się liniowy układ szafek. Przy ścianie zmieści się niewielki stolik więc niestety musimy zrezygnować z marzeń o dużym jadalnym stole. Ścianę na przeciwko możemy również wykorzystać i zawiesić na niej małe, wąskie półeczki na których możemy na przykład trzymać przyprawy.
 
4. Przeszklone szafki. Jeśli decydujemy się na szafki górne warto, aby były przeszklone wtedy optycznie powiększymy przestrzeń.
 
5. Zrezygnuj z otwieranych drzwiczek na rzecz żaluzji, rolet, czy zasłonek. W kuchni poniżej nie było wyboru, nie zmieściły by się tu żadne tradycyjnie otwierane szafki.

6. Powierzchnia otwarta i jednocześnie zamknięta. Gdyby właściciele zdecydowaliby się na kuchnię otwartą nie byłaby taka mała. Poprzez wydzielenie jej powierzchni stała się ona ekstremalnie mała. W takiej kuchni nie można się nawet obrócić. Zapewne właściciel zdecydowali się na takie wydzielenie kuchni, ponieważ mogli zapełnić jej powierzchnię małymi półeczkami, które nie pasowałyby do wnętrza otwartego.

 

źródło: 7. Urządzając małą kuchnię postarajmy się, aby nie było w niej za dużo dodatków. Takie „zaśmiecenie” kuchni jeszcze ją optycznie zmniejszy. Projektując małą kuchnię nie można zapomnieć o oświetleniu. Tutaj  użyto oświetlenia podszawkowego w postaci świetlówki. Świetlówki ledowe można kupić na przykład tutaj. Nie jest to sprawa tania, bo kosztuje ok 100zł, ale daje dużą oszczędność w skali roku.

źródło: 8. W małej kuchni niezwykle ważne jest wykorzystanie każdego kawałka powierzchni. Dlatego nie zapominaj o powierzchni pod oknem. Wykorzystaj ją. Świetnym sposobem jest umiejscowienie tam dodatkowego blatu lub zlewu.

 

źródło:źródło:
źródło:
źródło: 9. Stoliki i szafki na kółkach. Takie mobilne wyposażenie pozwoli nam zaoszczędzić masę przestrzeni. Mamy szafkę i jednocześnie dodatkowy stół roboczy. 097ab1a59cab790602bf744048622b6bźródło: 10. Szerszy blat kuchenny to doskonałe rozwiązanie w małej kuchni. Zyskujemy dodatkowe miejsce do zagospodarowania pod ścianą. 6abe6f7fa3bfdf4f5bbab566f0cbe492źródło:
11. Nie zapominajmy o kolorystyce kuchni. Niejednokrotnie wspominałam, że oczywiście wszystko co małe świetnie się czuje jasnych kolorach. Nie doświetlona, ciemna kuchnia w smutnych barwach to najgorsze co może nas spotkać. Nie oznacza to jednak, że w małej kuchni trzeba w ogóle zrezygnować z ciemnych barw. Za pomocą jednej czarnej ściany możemy wspaniale modelować powierzchnię kuchni. Ta poniżej dzięki niej wydaje się szersza. Czarna ściana nadała jej głębię. źródło: 12. Wyspa kuchenna. To świetny pomysł, dzięki niej zyskujemy dodatkową powierzchnię do przygotowywania posiłków. Jeśli nasza mała kuchnia otwarta jest na salon jest to naturalne zakończenie strefy kuchennej. 04c9f3226927632b4eef5e5d893161d2źródło: Czasem funkcję naturalnej bariery może przejąć też barek. 629048a8a27f5561baeea00b4c145ede źródło: Na pocieszenie dodam, że w tej małej kuchni dzięki odpowiedniemu projektowi, znalazło się nawet miejsce na pralkę. pink-small-kitchenźródło:Follow on Bloglovin

Udostępnij

 • bardzo cenne wskazówki:))))) mój typ to ta ze ściana tablicowa i miętowymi wysokimi krzesłami 🙂 loving it

  pozdrawiam

 • Mnie również najbardziej spodobała się kuchnia z tablicową ścianą i miętowymi hokerami 🙂 Chociaż ta minimalistyczna z czarną ścianą też bardzo fajna 🙂 Pozdrawiam ciepło :))

  • Cieszę się bardzo że ta kuchnia Ci się spodobała bo mi też się bardzo podoba. Pozdrawiam

 • Mała kuchnia nie zawsze musi być jak widać problemem.
  Ja też mam niedużą i jakoś się gotuje – choć w pojedynkę 😉

  • Ja też mam małą i przyznam się szczerze że muszę ją trochę"odgracić" bo za dużo rzeczy tam trzymam.

 • Większość z tych kuchni bardzo mi się podobają! Świetny wpis kochana!
  I ta wyspa… hmmm to moje marzenie:-)
  milutkiego dnia!!:):)

  • moje też, ale metraż nie ten 🙁

 • Zdjęcie nr 12 – <3 I ta stara rama okienna na ścianie, kapitalny pomysł. Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem, żeby zrobić coś podobnego, ale bez szyby a z siatką hodowlaną i powiesić w sypialni. Teraz noszę się jeszcze bardziej 😉

 • Coś dla mnie – mam kuchnię typu "tramwaj" z lat '70. W chwili obecnej do dyspozycji mam całe (a w zasadzie niecałe!) 40cm blatu roboczego… I niestety jeszcze trochę muszę się pomęczyć 🙁 W wielu miejscach czytam, że lepiej bez górnej zabudowy, ale w moim wypadku ani rusz bez niej! Jest tak wąsko, że muszę się zmieścić po jednej stronie kuchni, ew. literka "L". Ten dłuższy bok ma niecałe 2,5m, na którym teraz mam lodówkę, kuchnię i zlewozmywak. Dolnych szafek w sumie, uwaga: 2x 40 i jedna 50 cm. Pod zlewem nie liczę, wiadomo, co w Polsce trzymamy pod zlewem. To ja się pytam: jak w 130cm bieżących szafek zmieścić wszystkie gary, miksery, patelnie, zapasy żarcia itd itp? Niewykonalne! Planuję zatem mieć kiedyś "L" ze zmywareczką i zlewem na krótkim boku bez zabudowy górnej (zresztą tam jest okno), a po dłuższym boku będą i szafki dolne, i górne i to do samego sufitu 🙂 Może wtedy uda mi się zwolnić przeciwległą ścianę od rozmaitych patentów na dodatkowe przechowywanie 😉 Ale wpis bardzo ciekawy! Pozdrawiam 🙂

 • Anonimowy

  😉

 • Wyposażenie małej kuchni jest dosyć dużym wyzwaniem, często dodatkowym problemem jest zbyt małe doświetlenie, ale na szczęście istnieje szereg sposobów, które pomogą nam w odpowiedniej aranżacji takiego pomieszczenia. Kilka z tych sposobów wymieniłaś w swoim wpisie – całkowicie się z nimi zgadzam, dodałbym jeszcze kupno dodatkowych lamp bądź diod – rozjaśni to małą kuchnię. Pozdrawiam.

 • Anonimowy

  Warto przemyśleć kwestię oświetlenia w kuchni. Odpowiednio dobrane nadaje pomieszczeniu walorów.

 • Zastanawiam się jeszcze czy duże znaczenie będzie miał rodzaj blatu? ja właśnie boję się, ze blat kamienny będzie za ciężki i jakoś tak odbierze przestrzeń, ale marzy mi się czarny blat tego rodzajuhttp://www.pikiel.pl/realizacja/17/blaty-kuchenne.html co myślisz? :))