Współczesny gotyk/Contemporary Goth

 Z tematami jakie wybieram na posty jest trochę tak jak z nitką i kłębkiem...przesuwam się z jednego na drugi jak po nitce do kłębka. Jeden post rozpala moją ciekawość i prowokuje do napisania drugiego, w celu zgłębienia nieznanego tematu. Tam właśnie było w przypadku domu Osbournów. W opisie ich historii przeczytałam, że poprzedni dom w jakim mieszkali był urządzony w stylu contemporary goth! Współczesny gotyk? A co to takiego?

Szukałam, szperałam i się zbulwersowałam...bo przy okazji szukania znalazłam zdjęcia kościoła zamienionego w mieszkanie. Jak to możliwe, że sprzedaje się kościoły?

Mniej więcej w tym samym czasie wpadła mi w ręce książka ... (a ponieważ nie było to jakiś czas  temu ...jak zwykle wpis rozpoczęty i porzucony...nie pamiętam już tytułu...wiem tylko, ze jedna z osób tam opisywanych zajmowała się sprzedażą kościołów w Holandii...ot taki “zwyczajny” agent nieruchomości, ale wprawiło mnie to w osłupienie....”jak to?”

I co się okazało? Że to nie świętokradztwo a proceder trwający już od jakiegoś czasu.

Fakty mówią same za siebie :

W ciągu najbliższych 10 lat w Holandii będzie sprzedanych ponad 1200 kościołów – tak uważa Mickey Bosschert z holenderskiego biura nieruchomości pośredniczącego w sprzedaży nieruchomości religijnych. Niektóre świątynie mają być zburzone, a pozostałe – przeznaczone na inne cele.”Źródło: GlobalPost.com

Poniżej wnętrze kościoła przekształcone na wnętrze mieszkalne przez Studio Zecc:

Gothic-Church-Turned-into-White-Contemporary-Home-in-2009-Livingroom-800x421

Gothic-Church-Turned-into-White-Contemporary-Home-in-2009-Book-Rack-800x421

Gothic-Church-Turned-into-White-Contemporary-Home-in-2009-Reading-Desk-800x1098

Gothic-Church-Turned-into-White-Contemporary-Home-in-2009-Second-Floor-800x539

Gothic-Church-Turned-into-White-Contemporary-Home-in-2009-Staircase-800x590

Źródło:

Dla większości ludzi w Polsce tego typu działania byłyby świętokradztwem. Od razu odezwały by się głosy tych, których uczucia religijne zostałyby urażone. Już wyobrażam sobie tłumy w obronie kościoła, który miałby być sprzedany. Wierne fanki ks. Rydzyka zapewne zorganizowałyby jakieś pikiety i demonstracje. A  w Holandii? No cóż. Faktem jest, że od pewnego czasu Holandia przechodzi przez kryzys wiary a dechrystianizacja jest tam najbardziej widoczna.

”Nie tak dawno temu wielkie zainteresowanie międzynarodowe wzbudziła sprzedaż kościoła dominikanek w Maastricht, który przekształcony został w księgarnię. Zdaniem brytyjskiej gazety „The Guardian”, to najpiękniejsza księgarnia na świecie.” Źródło: GlobalPost.com

Na zdjęciu poniżej próba udomowienia chłodnych murów kościoła w Kyloe.  Jest to maleńka wioska w północnej Anglii, która liczy niewiele ponad trzystu mieszkańców. I jak się okazuje nawet w tak niewielkiej, zamkniętej społeczności stary gregoriański kościół, który został przemieniony w dom. Za tą zmianą stoją Sally Onions i Ian Bottomley, którzy wyremontowali kościół, który przez lata coraz bardziej niszczał. Całkowity koszt remontu i adaptacji budynku kosztował 300 tys. funtów, czyli przeszło 1 200 000 zł. Oczywiście każdy sam może wydać opinię co sądzi o tego typu działaniach, ale przy okazji tego budynku doszedł jelcze jeden argument po stronie tych, którzy nie widzą w tym nic zdrożnego. A mianowicie trzeba zadać pytanie, mieć czy nie mieć, tzn. albo oddać w prywatne ręce i cieszyć się świetnością starego budynku przez kolejne lata, albo pozostawić bez remontu jak stanie się kompletną ruiną i się rozpadnie. Bo  czy kościół stać byłoby na taki remont?

Georgian Church Home 1

z9294549X

Obiektywnie rzecz ujmując wygląda to dość dziwnie. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie wprowadzenie do tego typu wnętrz nowoczesności przez co zaprzeczamy dawnemu sakralnemu charakterowi a nie próba nadania przytulności np.przez przykrycie łóżka wzorzystą kapą. Mama nieodparte wrażenie jakby ktoś wysunął z tego miejsca ołtarz i na chwilę wstawił łóżko. Dla mnie wystrój ma charakter tymczasowy ,co na pewno nie jest zaletą tego wnętrza.

891

Georgian Church Home 11

Georgian Church Home 7

Georgian Church Home 8

Georgian Church Home 2

Georgian Church Home 9Źródło:

Styl określany mianem współczesnego gotyku nie musi koniecznie kojarzyć nam się z kościołem, choć tam niewątpliwie zainscenizowanie go tam nie jest trudne. Jednak inne wnętrza też się do tego nadają o ile już od wstępnych etapów projektowania domu przewidziało się  w jakim kierunku podążą nasze style i gusta. Wystarczyło wcześniej zaplanować odpowiednie detale architektoniczne i każdy może mieć swój gotycki zamek.

Za projekt wnętrz w tym domu odpowiada Jamie Beckwith. Założeniem salonu jest spójne połączenie przestrzeni wewnątrz domu z przestrzenią zewnątrz. Większość tkanin w salonie jest wodoodpornych żeby goście wracając znad basenu mogli usiąść na sofie.

890

modern-living-roomŚcianę z kominkiem pokrywa trawertyn a podłogi są epoksydowe.

living-room-with-fireplace

Kiedy patrzę na te schody to mam przed oczami ambonę w gotyckim kościele. Podobny styl wykończenia.

Modern-staircase

Contemporer-gotic-bedroom

Art-in-living-roomŹródło:

Wspaniały fotel Portia dostępny w ArteFacto.

Współczesny gotyk najbardziej podoba mi się w wydaniu, gdzie architektura gotycka przeplata się z nowoczesnym designem. Zdecydowanie nie podoba mi się stosowanie w wystroju wnętrz elementów typowych dla tego nurtu architektonicznego. Jedne z pierwszych zdjęć na jakie natrafiłam obrzydziło mi zdecydowanie tego typu stylistykę, popatrzcie sami:

home-design-Gothic-Style-Ideas-For-Bedroom-469x312Źródło:

Jak stworzyć współczesne wnętrze gotyckie?

Nie można się bać koloru czarnego. Czarne ściany, czarne meble, wszystko bogato zdobione:

gothic-decor

gothic-living-room

Wnętrza powinny być tajemnicze i nieść w sobie coś dramatycznego. Na zdjęciu powyżej pominięto jeden z kluczowych elementów wystroju w stylu współczesnego gotyku a mianowicie odpowiednia dekoracja okien. Ok, okna nie muszą być strzeliste ale żaluzje to zbyt duża wycieczka w stronę współczesności. Zasłony powinny się ciągnąc do podłogi. Zastosowanie materiałów też jest ważne. Powinny być to grube i miękkie tkaniny.

gothic-bathroom

836b0e314619f6ec05d44458af9f7f82

źródło:

Kolejną cechą stylu gotyckiego jest zastosowanie we wnętrzach bogato zdobionych mebli z kutego żelaza, a także innych elementów wystroju jak świeczniki, lampy, żyrandole:

Gothic-Arthur-King

źródło:

Komu się to podoba? Mnie nie!

Conchita Home

Nazywam się Kasia Bobocińska i od 2008 staram się dzielić tutaj moimi pasjami i zainteresowaniami. Dziękuję że odwiedził(a)eś CONCHITA HOME. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu

4 komentarze:

 1. W Wielkiej Brytanii to tez czeste zjawisko: koscioly przeksztalcane sa w mieszkania, restauracje, puby, nawet nocne kluby...
  Mimo wszystko jest to sprawa dyskusyjna.
  Ciekawe, ze Islam nie pozwala w zaden sposob wykorzystac chocby ziemi na ktorej stal kiedys meczet...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa uwaga, mnie też ta sprawa podnosi ciśnienie i nie mogę przejść obok niej obojętnie. Może powinni sprzedawać te kościoły z hasłem reklamowym "zamieszkaj w domu Boga!"

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest pani za "udomowieniem" kościołów czy nie? W tekście wyśmiewa pani wierne fanki ojca Rydzyka,w komentarzu zaś przyznaje,że temat podnosi pani ciśnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałam, że tekst i jego wymowa jest absolutnie czytelna. Nikogo nie wyśmiewam po prostu uważam, że mnie ta sprawa wewnętrznie oburza a innych skłoniłaby do większego manifestowania niechęci. Uważam, że w Polsce póki co nie sprawdziłoby się "udomowianie" kościołów. Wcale bym tego nie chciała. Choć jeśli na przykład w Holandii miałoby to uchronić kościoły od popadnięcia w ruinę...

   Usuń

Dziękuję, że tu jesteś ♥♥♥ Każdy komentarz jest dla mnie bezcenny, bo pokazuje, że warto robić to co robię ❣