Styl prowansalski

Zastanówmy się przez chwilę. Zamknijmy oczy. Przenieśmy się na południowy wschód Francji . O czym pomyślimy najpierw?

Styl prowansalski to słońce, wino i lawenda.

Zasada numer 1: Wnieść do domu jak najwięcej słońca! Charakterystyczne dla niego kolory to wszelkie odcienie żółci, pomarańczy…w zależności jaki efekt chcemy uzyskać: wschód słońca, wczesny poranek, zachód – ściany zmieniają swój kolor od jasnej bladej żółci do pomarańczy przechodzącej w blady róż, czerwień. Patynowane na żółto ściany, okolone pasem bieli są typowe dla prowansalskiego wnętrza. Koniecznie o lekko chropowatej strukturze, przypominającej nierówno ułożony tynk. A gdy słońce zachodzi do wnętrz wdziera się też kolorystyka błękitu (na przykład chłodny błękit świetnie sprawdza się w sypialni). W zabudowie jednorodzinnej aby wiernie odtworzyć klimat Prowansji można się pokusić o widoczne na suficie drewniane bale podtrzymujące strop, z których zwisają zasuszone zioła, kwiaty. Meble zwykle występują w kolorach bieli i écru.

W kuchni dużą popularnością cieszą się ściany pokryte małymi płytkami (10x10) oczywiście w słonecznych kolorach jakie można spotkać np.: w kolekcji kuchennej Paradyż. Tradycyjne szafki kuchenne w stylu prowansalskim można zastąpić ceglaną zabudową z prostymi, pomalowanymi farbą frontami, albo z zasłonkami z kretonu.

scandi

prowans

kuchnia1_2(2)
 
kuchnia2_2(1)
 

Źródło: Moje mieszkanie 03/2009

weranda 7

big_36

weranda sierpień 2007werandaweranda 2

weranda 3weranda 4

weranda 5

źródło: www.weranda.pl

Kiedy pomyślałam o opisaniu stylu prowansalskiego od razu przypomniał mi się artykuł o Agacie Sypniewskiej i tworzonych przez nią fantastycznych meblach.

Agata Sypniewska

malowanie_Agata Sypniewska

malowanie_Agata Sypniewska 2
malowanie_Agata Sypniewska 3
malowanie_Agata Sypniewska 4
malowanie_Agata Sypniewska 5
 
 

Conchita Home

Nazywam się Kasia Bobocińska i od 2008 staram się dzielić tutaj moimi pasjami i zainteresowaniami. Dziękuję że odwiedził(a)eś CONCHITA HOME. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu

1 komentarz:

Dziękuję, że tu jesteś ♥♥♥ Każdy komentarz jest dla mnie bezcenny, bo pokazuje, że warto robić to co robię ❣